Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић рекао је да су мјере које је Српска предузела с циљем спречавања ширења вируса корона дале резултат и да је бар за сада избјегнут италијански и шпански сценарио.
– Српска није чекала ни на кога да спроводи одређене мјере. Одлучност тима који руководи овом ситуацијом допринијела је да се налазимо у повољној ситуацији. Подаци које тренутно имамо показују да смо сигурно за сада избјегли италијански и шпански сценарио. Међутим, епидемија може бити веома варљива и када би се вирус појавио у неколико домова за стара лица слика би се драстично промијенила – напомиње Шеранић.
Према његовим ријечима, тренутна епидемиолошка ситуација у Српској је добра, али без обзира на то што поједине државе релаксирају своје мјере то није одговарајуће у овом тренутку.
– Имамо особе које не могу јасно да утврде контакт у смислу заразе због чега смо пооштрили мјере, те је ношење рукавица и маски обавезно. Од нашег понашања зависи колико ће све ово трајати, а морамо пратити и шта се догађа у региону, јер све то може да доведе до промјене тока епидемиолошке кривуље, што нам није циљ. Треба да и даље држимо овај ниво будности – рекао је Шеранић за Глас Српске.
Он је напоменуо да, и када буду релаксиране тренутне мјере, живот неће бити идентичан као што је био прије епидемије.
– Мораћемо сви да се навикнемо на мјере личне заштите и да наставимо да се понашамо одговорно и опрезно. И током љета и јесени мораћемо да се прилагодимо на ову личну заштиту као што је ношење маски. Чешка јесте ишла у релаксирање мјера, али је оставила обавезу ношења маски, тако да ћемо сигурно ићи у том правцу. Када будемо релаксирали мјере за услужне дјелатности, као што су фризерски салони, питање је какву ће врсту заштите та лица морати да носе да би пружала услуге – нагласио је Шеранић.
Говорећи о кључним мјерама које су Републику Српску спасиле од најгорег сценарија, Шеранић је навео да је најважније било затварање школа и кафића.
– Крећући се кроз све ове седмице доносили смо мјере, како епидемиолошке у смислу смјештања људи који су у различитом статусу заразе на различита мјеста, односно раздвајање свих тих особа, као и мјере које се односе на наше понашање у заједници, почевши од ношења маски, начина уласка у продајне објекте и понашања у јавном животу – каже Шеранић.
Он је истакао да здравствени систем у Српској функционише.
– Имамо 13 заражених здравствених радника у јавним здравственим установама. С обзиром на то да смо здравствени систем прилагодили епидемији и тражили да се кроз болнице реагује само на хитне случајеве, смањили смо и обим посла који се односи на редован процес рада у здравственим установама. Организовање тимова у болницама омогућило је да и у случају када се здравствени радник зарази, све може и даље да функционише – рекао је Шеранић.
Он је навео да је набавка тестова отежана, јер су затворене границе.
– Имамо између 10.000 и 15.000 тестова, а потписан је и уговор о набавци још 25.000 до 30.000 – рекао је Шеранић.
Он је нагласио да су лица опорављена од болести изазване вирусом корона онда када имају два узастопна негативна налаза у року од 24 часа.
– Након тога она још 14 дана проводе у изолацији и прати се њихово здравствено стање. У току су истраживања која ће показати које су то посљедице које након прележане болести овај вирус може да остави и у којим циљним групама. Након тих 14 дана те особе се могу вратити уобичајеним активностима и нормалном функционисању – појаснио је Шеранић.
Одговарајући на питање да ли ће грађани стећи колективни имунитет када све ово прође, Шеранић каже да је то могуће спровођењем вакцинације или заразом свих грађана симптоматски или асимптоматски.
– Истраживања која ће говорити о нашем колективном имунитету радићемо након епидемије. Анализе узорака из крви на присуство антитијела показаће колико је становништво у Српској имуно на овај вирус. Што нас више буде заражено, наш имуни одговор биће бољи – рекао је Шеранић.