На боловању у Српској прошле године мјесечно било око 21.500 радника

10.02.2022. 13:29
0
ИЗВОР: srpskainfo

На боловању је, због изолације, у Српској прошле године мјесечно у просјеку било 5.230 радника који су или имали корона вирус или су морали да се изолују због контакта с инфицираном особом.

Годину раније, по овом основу боловање је користило око 4.430 запослених мјесечно.

Практично, од укупног броја оних који су у 2021. користили  боловање, у сваком четвртом случају разлог је била корона, односно изолација.

Према подацима Фонда здравственог осигурања Републике Српске, лани је мјесечно, у просјеку, било 21.500 случајева боловања – 15.400 до 30 и око 6.100 случајева више од 30 дана. Претпрошле године, мјесечно је у просјеку било 19.490 случајева привремене неспособности за рад.

– Напомињемо да један случај не значи и један радник. Примјера ради, уколико један радник два пута у току мјесеца буде на боловању он се води као два случаја – објашњавају у овом фонду.

Највише случајева привремене неспособности за рад због изолације прошле године било је у марту – 9.263 до 30 дана и 1.484 случаја преко тога.

– Појавом корона вируса, изолација је један од најчешћих узрока боловања, док је раније број случајева боловања због изолације био незнатан. Иначе, најчешћи узроци су болести мишићно-коштаног система, тумори, проблеми у трудноћи, болести система крвотока, затим повреде, изолација, нега обољелог члана породице – рекли су за Српскаинфо у овом фонду.

Подсјећају да боловање због изолације подразумијева и изолацију усљед заразе вирусом корона, као и изолацију због контаката са зараженим.

– Исто тако, радници могу да буду у изолацији и из неких других разлога, невезано од корона вируса, па је могуће да у наведеним подацима има случајева изолације и из других разлога, али тај број је, према подацима из ранијих година, јако мали – објашњавају у ФЗО Српске.

Лијечење ковид пацијената

Од почетка епидемије, у болницама у Републике Српске збринуто је више од 24.000 ковид пацијената, чије је лијечење коштало 80 милиона КМ. Трошак је у 2020. износио 28 милиона, а лани 52 милиона КМ. Лијечење једног пацијента у интензивној њези у просјеку кошта око 33.000 КМ. За пацијенте који захтијевају повремену употребу кисеоничке маске и класификују се као пацијенти с тежом клиничком сликом, ФЗО Републике Српске по епизоди лијечења болницама плаћа 2.270 КМ.

Коментари 0
Повезане вијести
„Игманке“ првакиње Републике Српске „Игманке“ првакиње Републике Српске
Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја
Шта откривају статистички подаци о кретању плата у посљедњих пет година? Шта откривају статистички подаци о кретању плата у посљедњих пет година?
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    14h 12m
    1
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    13h 54m
    9
  • Велика промјена: Курс ЕУР/КМ мијења се на 1:2 од 15. јула!
    14h 36m
    4
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    8h 13m
    1
  • Миодраг Петровић Чкаља – смијех се зове Чкаља
    13h 56m
    0