Данас је недјеља, 12. мај, 133. дан 2024. До краја године има 233 дана.
1671. - Упокојио се Свети Василије Острошки /Стојан Јовановић/, митрополит Захумски и Источно-херцеговачки.
1820. - Рођена енглеска медицинска сестра Флоренс Најтингел, утемељивач професије медицинских сестара, чији се рођендан обиљежава као Међународни дан медицинских сестара. У Кримском рату половином 19. вијека организовала је болнице при британском експедиционом корпусу и знатно је реформисала санитетску службу и његу рањеника и болесника. Захваљујући томе, смртност у британским пољским болницама са 40 одсто смањена је на два одсто. Отворила је прву школу за медицинске сестре, а њене ученице су послије Првог свјетског рата - у којем су лијечиле српске војнике - помогле оснивање такве школе у Београду, из које је прва генерација медицинских сестара изашла 1924.
1842. - Рођен француски композитор Жил Емил Фредерик Масне, професор Конзерваторијума у Паризу, чија сентиментална дјела изражавају француску грађанску романтику. Компоновао је више од 20 опера, углавном с лирском тематиком, у којима је дочарао осјећајне хероине и лирско-патетичне мушке тенорске ликове. Дјела: опере "Манон", "Вертер", "Дон Кихот", "Таис", балетска музика, ораторијуми, кантате, соло пјесме.
1871. - Умро француски композитор Данијел Франсоа Еспри Обер, аутор опера у којима се смјењују говорне и пјевачке дионице. Дјела: опере "Фра Диаволо", "Црни Домино", "Блудни син", "Нема из Портичија".
1884. - Умро чешки композитор, диригент и пијаниста Беџих Сметана, зачетник и најзначајнији представник чешког музичког национализма. Инспирисао се народним легендама, историјом и фолклором. Дјела: опере "Продана невјеста", "Далибор", "Либуша", "Пољубац", циклус симфонијских поема "Моја домовина", гудачки квартет "Из мога живота", клавирске и камерне композиције.
1888. - Велика Британија успоставила протекторат над Сјеверним Борнеом и Брунејом.
1904. - Рођен чилеански писац и дипломата Нефтали Рикардо Рејес Басуалто, познат као Пабло Неруда, највећи лиричар Латинске Америке, добитник Нобелове награде за књижевност 1971. Послије учешћа у Шпанском грађанском рату, гдје се спријатељио са шпанским пјесником Федериком Гарсијом Лорком, углавном је био окренут идеалима социјалне правде и политичкој борби за права потлачених. У почетку је био под утицајем модерниста и постромантичара, потом је поетску жестину и чулност комбиновао с традиционалном пјесничком формом, а опробао се и у слободнијој пјесничкој техници с надреалистичким елементима. Касније фазе карактерише јаче осјећање туге због пролазности свега, али и нова вјера у људске и друштвене вриједности. Умро је 1973, убрзо послије убиства чилеанског предсједника Салвадора Аљендеа и доласка на власт десничарске војне хунте. Дјела: пјесничке збирке "Празнична пјесма", "Сутон", "Двадесет љубавних и једна очајна пјесма", "Покушај бесконачног човјека", "Боравак на Земљи", "Шпанија у срцу", "Трећи боравак 1935-1945", "Општа пјесма", "Грожђе и вјетар", "Елементарне оде".
1907. - Рођена Кетрин Хепберн, америчка филмска глумица, добитница Оскара. Међу бројним филмовима су "Љубав кад јој вријеме није", "Погоди ко је дошао на вечеру", "Афричка краљица", "Невоље са бебом".
1918. - Рођен амерички инжењер Џулијус Розенберг, који је са супругом Етел 1953. као први цивил у САД осуђен на смрт због шпијунаже, наводно због одавања СССР-у тајни о атомском наоружању. Казна је извршена упркос кампањи широм свијета да им буде поштеђен живот.
1935. - Умро пољски диктатор маршал Јозеф Клеменс Пилсудски, први предсједник Пољске од 1918. до 1922. и иницијатор рата против совјетске Русије 1920. и 1921. На данашњи дан 1926. успоставио је војну диктатуру и власт је држао до смрти.
1947. - Послије годину дана снимања приказана је "Славица", први југословенски играни филм послије Другог свјетског рата. Режисер и сценариста био је Вјекослав Афрић, сниматељ Жорж Скригин, а тумачи главних улога Ирена Колесар, Марјан Ловрић и Љубиша Јовановић.
1949. - Званично укинута совјетска блокада Западног Берлина, започета крајем јуна 1948, пошто су и западни савезници и СССР схватили бесмисленост бескомпромисног супротстављања.
1957. - Умро амерички филмски режисер и глумац аустријског поријекла Ерих фон Штрохајм, протагониста снажног натуралистичко-сензуалног стила у кинематографији, један од највећих режисера у доба нијемог филма. Био је изразито снажна умјетничка природа и није допуштао компромисе, што га је онемогућило да у америчкој крајње комерцијализованој филмској индустрији оствари већину замисли, па је често морао да глуми у туђим, каткад и умјетнички неуспјелим филмовима. У Француској је на самрти одликован Легијом части. Филмови: режија - "Слијепи мужеви", "Луде жене", "Похлепа", "Свадбени марш", "Краљица Кели", глума - "Велика илузија", "Нестали из Сент-Ажила", "Булевар сумрака".
1967. - Умро енглески писац Џон Мејсфилд, који је у поезији често сликао грубе и сирове видове живота, при чему је као контраст још јаче истицана идиличност његових стихова. Писао је и драме у римованом дистиху, али оне имају само књижевноисторијску вриједност. Дјела: пјесме "Баладе с мора", "Сонети", "Вјечно милосрђе", "Поља зеленкада", "Лис Рејнард", драме "Велики петак", "Краљ Филип".
1969. - У Великој Британији старосна граница изборног права снижена с 21 на 18 година.
1992. - Скупштина српског народа у БиХ на засједању у Бањалуци донијела одлуку о формирању Војске Републике Српске и оснивању новинске агенције Срна.
1994. - Умро шкотски политичар Џон Смит, лидер британске Лабуристичке партије, под чијим је вођством странка, послије 15 година у опозицији, знатно ојачала. То је његовом насљеднику Тонију Блеру обезбиједило "одскочну даску" за повратак лабуриста на власт 1997.
1995. - Власници "Рокфелер центра" у Њујорку, иза којих је стајао јапански капитал, објавили банкротство тог гигантског пословног центра.
1997. - Предсједник Русије Борис Јељцин и чеченски вођа Аслан Масхадов потписали споразум о обустави непријатељстава у јужној руској републици Чеченији, који су чеченски сепаратисти убрзо прекршили.
2001. - Умро Алексеј Тупољев, руски конструктор авиона.
2006. - Од експлозије на нафтоводу у близини Лагоса, највећег града Нигерије, погинуло око 200 људи.
2008. - Умрла Ирена Сендлер /Крижановска/, Пољакиња која је из Варшавског гета у Другом свјетском рату спасила 25.000 јеврејске дјеце.
2008. - У снажном земљотресу јачине 7,8 степени Рихтерове скале који је погодио југозападну кинеску област Сечуан погинуло је или нестало више од 87.000 људи, међу којима и 5.335 ђака.
2016. - Умро Александар Карађорђевић, кнез, син кнеза Павла и књегиње Олге, пилот Краљевског британског ваздухопловства.