На данашњи дан, 3. фебруар

03.02.2024. 08:57
0
ИЗВОР: srna.rs

Данас је субота, 3. фебруар, 34. дан 2024. До краја године има 332 данa.

1809. - Рођен њемачки композитор и диригент Феликс Менделсон, оснивач конзерваторијума у Лајпцигу, истакнути романтичар чија се дјела одликују класичарским третманом облика и хармоније. Као пијаниста дебитовао је у деветој години, у 15. је написао прву симфонију, а у 16. мајсторско дјело сценску музику за "Сан љетње ноћи", кад је започео и диригентску каријеру. С успјехом се огледао у свим музичким областима, осим у опери. Дјела: симфоније /Трећа - названа "Шкотска", Четврта - названа "Италијанска"/, увертире /"Хебриди" или "Фингалова пећина"/, клавирске композиције /"Пјесме без ријечи"/, ораторијуми /"Паулус", "Елијас"/, "Концерт за виолину и оркестар у Е-молу", соло пјесме, камерна музика.

1830. - Ослободилачки рат Грка против Турака, чијем је избијању 1821. допринио успјех Срба против истог непријатеља, окончан је на мировној конференцији у Лондону проглашењем Грчке независном краљевином. Успјеси устаника и притисак Русије, Француске и Велике Британије нагнали су Отоманско царство - које је освојило Грчку послије пада Цариграда 1453. - да јој миром у Једрену 1829. призна независност, али је сјевер Грчке ослобођен тек одлуком Берлинског конгреса, послије турског пораза у рату с Русијом 1877. и 1878.

1867. - Принц Муцухито у 14. години живота постао јапански цар Меиђи. Током његове владавине до смрти 1912. Јапан је модернизован, привредни развој је нагло убрзан и земља се од феудалне преобразила у капиталистичку и империјалистичку, с моћном армијом и индустријом.

1881. - Потписан уговор о изградњи жељезничке пруге Београд - Ниш, прве у Србији. Кнез Милан Обреновић је у јуну 1881. сребрним будаком обиљежио почетак радова, а први путнички воз ка Нишу је са београдске жељезничке станице кренуо у септембру 1884.

1906. - Руски писац Лав Толстој постао члан Српске краљевске академије.

1909. - Рођен француски филмски режисер Андре Жан Кајат, који се бавио и адвокатуром, новинарством и писањем сценарија, али је славу стекао као режисер. Филмови: "Сви смо ми убице", "Огледало са два лица", "Љубавници из Вероне", "Правда је задовољена", "Прије потопа", "Прелаз преко Рајне".

1915. - У Сарајеву објешен српски учитељ Вељко Чубриловић, један од атентатора 28. јуна 1914. на аустроугарског престолонасљедника надвојводу Франца Фердинанда.

1915. - Потпомогнута њемачком и аустроугарском артиљеријом, турска војска у Првом свјетском рату прешла Синајско полуострво и изненада напала Британце на Суецком каналу. Турски препад, поновљен и 1916, принудио је британску команду да у Египат допреми двије дивизије Индуса, с којима је прешла у офанзиву и до краја 1916. заузела Ел Ариш и Синај, а затим и цијелу Палестину.

1917. - САД у Првом свјетском рату прекинуле дипломатске односе с Њемачком, послије саопштења Берлина да ће отпочети неограничени подморнички рат.

1919. - У Паризу одржана прва сједница Друштва народа, девет дана послије оснивања прве свјетске организације.

1924. - Умро амерички државник Вудро Томас Вилсон, предсједник САД од 1913. до 1921, претходно универзитетски професор и ректор и гувернер Њу Џерсија, добитник Нобелове награде за мир 1919. Двапут је војно интервенисао у Мексику, окупирао је Хаити и Доминиканску републику. Приступио је Антанти и 1917. увео САД у Први свјетски рат против Централних сила. Као противник Октобарске револуције залагао се за војну интервенцију против СССР. Послије окончања рата одиграо је значајну улогу на мировној конференцији у Версају, чији је исход умногоме заснован на његовом плану од "14 тачака" и учествовао је у стварању Друштва народа, али је Сенат одбио да ратификује Версајски мировни уговор, послије чега су САД остале ван прве свјетске организације, претходнице УН.

1943. - Британски авиони у Другом свјетском рату бомбардовали њемачки град Хамбург.

1945. - Амерички авиони у Другом свјетском рату избацили 3.000 тона бомби на Берлин.

1958. - Потписан споразум о економској унији Белгије, Холандије и Луксембурга, којим је предвиђена потпуна привредна интеграција три земље.

1966. - На Мјесец се меко спустила прва летјелица лансирана са Земље - совјетски васионски брод без људске посаде "Луна 9", послије чега је почела да емитује ТВ сигнале.

1969. - Палестински национални конгрес изабрао Јасера Арафата за шефа Палестинске ослободилачке организације.

1973. - У Јужном Вијетнаму на основу мировног споразума потписаног у Паризу ступио на снагу прекид ватре. Споразум је налагао повлачење трупа САД, а сајгонској влади и Фронту националног ослобођења Јужног Вијетнама формирање "Националног комитета националног измирења и слоге". У коначном обрачуну снаге Фронта су, уз помоћ сјеверновијетнамске армије, у априлу 1975. до ногу потукле трупе владе у Сајгону и америчку војску, а марионетски режим се распао. Вијетнам је 1976. уједињен и избрисана је граница дуж 17. паралеле, која је ту земљу дијелила од 1945.

1977. - Предсједника Етиопије генерала Теферија Бентија и његове блиске сараднике убиле у Адис Абеби снаге лојалне потпуковнику Менгисту Хаиле Маријаму, који је диктаторски владао до маја 1991. - кад је збачен с власти и побјегао у Зимбабве.

1981. - Гро Харлем Брунтланд послије оставке Одвара Нордлија изабрана за прву жену премијера Норвешке.

1989. - Умро амерички филмски режисер и глумац Џон Касаветес, водећи представник "њујоршке школе", независне продукције која се критички интонираним филмовима супротстављала холивудским стандардима. Његове филмове одликује психолошка продубљеност у карактеризацији ликова и висок степен импровизаторске сарадње глумаца. Филмови: "Злочин на улицама", "Убице", "Дванаест жигосаних", "Розмарина беба", "Фурије", "Зашто сте ме осудили на живот", "Сјенке", "Сувише касни блуз", "Лица", "Мужеви", "Мини и Московиц", "Жена под утицајем", "Глорија", "Љубавни поток".

1992. - Предсједник Аргентине Карлос Менем потписао декрет о отварању свих докумената о нацистима који су послије Другог свјетског рата побјегли у Јужну Америку.

1993. - Послије првих вишестраначких избора у Савезној Републици Југославији у Београду конституисана Савезна скупштина. Потврђени су мандати 138 посланика у Вијећу грађана и 40 у Вијећу република.

1994. - Предсједник САД Бил Клинтон укинуо трговински ембарго заведен против Вијетнама 1975, послије америчког војног пораза у тој земљи.

1996. - У земљотресу на југозападу Кине погинуло више од 300 људи.

1997. - Чешки писац Бохумил Храбал погинуо, скочивши с петог спрата болнице у Прагу у којој је лијечен од артритиса. Настављајући традицију Јарослава Хашека, у дјелима је интензивно освјетљавао трагично-гротескне тренутке људске егзистенције. На основу његове новеле "Строго контролисани возови" Јиржи Менцл је снимио истоимени филм који је 1968. добио награду "Оскар". Остала дјела: збирке приповиједака "Говори људи", "Бисер на дну", "Часови играња за старије и искусније", "Оглас на кућу у којој више не желим да живим", "Вашарске пјесме о убиству и легенде", "Празник висибаба".

1998. - Амерички војни авион "ЕА-6Б" - летећи прениско и превише брзо, чиме је грубо прекршио правила важећа за тренажне летове - пресјекао кабл успињаче у зимском туристичком центру Кавалезе на сјеверу Италије, усмртивши свих 20 људи у гондоли која се смрскала послије пада с висине од 200 метара. Амерички војни суд је у марту 1999. ослободио кривице пилота - капетана Ричарда Ешбија, што је у Италији изазвало талас огорчених реаговања.

2000. - Француска полиција ухапсила једног од најтраженијих терориста баскијске терористичке организације ЕТА Хуана Карлоса Иглесијаса Чоузаса, званог "Гадафи".

2003. - Међународни суд правде у Хагу одбацио је захтјев СРЈ за ревизију одлуке којом се овај суд 11. јула 1996. године прогласио надлежним у процесу БиХ против СРЈ због кршења конвенција о спречавању и кажњавању злочина геноцида.

2004. - Њемачка команда КФОР-а ускратила даље пратње монасима манастира Свети архангели код Призрена и повукла контролне пунктове из окружења, те одлучила да убудуће не допрема храну јеромонаху у владичиног дома у Призрену.

2006. - Египатски трајект са 1.400 људи потонуо у Црвеном мору.

2007. - Од експлозије камиона бомбе у центру Багдада погинуло 135 људи, док је више од 300 повријеђено.

2011. - Преминула француска глумица Марија Шнајдер /58/. Снимила је тридесетак филмова, а најпознатија је по контроверзној улози у чувеном остварењу "Посљедњи танго у Паризу" Бернарда Бертолучија, гдје јој је партнер био Марлон Брандо.

2012. - Умро Бен Газара /Бјађо Ентони Газара/, амерички позоришни, филмски и тв глумац.

2015. - Међународни суд правде у Хагу пресудио да ни Хрватска ни Србија нису одговорне за геноцид, али да је на обје стране било тешких злочина са елементима геноцида /у сукобима од 1991-1995. године/.

Коментари 0
Повезане вијести
На данашњи дан, 23. новембар На данашњи дан, 23. новембар
На данашњи дан, 22. новембар На данашњи дан, 22. новембар
На данашњи дан, 21. новембар На данашњи дан, 21. новембар
Најчитаније
  • Магдалена Влашки отишла на љепше мјесто – храбра дјевојчица са анђелима
    10h 11m
    0
  • Сахрана храбре дјевојчице Магдалене Влашки у сриједу, 27. новембра
    8h 53m
    2
  • Печени кромпир са сусамом
    12h 45m
    3
  • Жељко Пржуљ – Владика (одломак)
    3h 30m
    0
  • Потребна му је наша помоћ: Сергеј поново иде у Москву по нову терапију
    13h 13m
    0