На данашњи дан, 6. март

06.03.2021. 08:46
0
ИЗВОР: СРНА

Данас је субота, 6. март, 65. дан 2021. године. До краја године има 300 дана.

1475. - Рођен италијански вајар, сликар, архитекта и писац Микеланђело Буонароти, један од највећих умјетника ренесансе. У камену је клесао савршене пропорције људског тијела, његову животност и активну снагу, драматичну интензивност мисли и осјећања. У Сикстинској капели у Ватикану осликао је призоре из Старог завјета, укључујући огромни "Страшни суд", величанствена дјела пластичне снаге и простудираних покрета. Саградио је Лоренцову библиотеку у Фиренци, у Риму је пројектовао трг Камподиљо, довршио најљепшу ренесансну палату Фарнезе и наставио рад на цркви Светог Петра. Писао је стихове мисаоног садржаја и страсног израза /"Сонети", "Мадригали"/. Скулптуре: "Давид", "Мојсије", "Робови", "Јутро", "Вече", "Дан", "Ноћ", "Пијета".

1480. - У Толеду потписан споразум којим је Шпанија признала португалијско освајање Марока, а Португалија се одрекла претензија према Канарским острвима.

1619. - Рођен француски писац Савинијен Сирано де Бержерак, чија су дјела комбинација политичке сатире и научне фантазије. Тешко је рањен 1640, због чега је напустио војску у којој се истакао као изузетан мачевалац. Написао је по једну комедију и трагедију. Писао је пјесме, али је најпознатији по дјелу "Други свијет" у којем је описао путовање на Мјесец и Сунце. Едмон Ростан је у херојској комедији "Сирано де Бержерак" створио од њега симбол изузетне душевности и ума у судару с друштвеним стегама и сопственом физичком ружноћом.

1836. - Трупе под командом предсједника Мексика генерала Антонија Лопеса де Санта Ане заузеле тврђаву Аламо у Тексасу и побиле све браниоце, укључујући Дејвија Крокета.

1882. - Кнез Милан Четврти Обреновић прогласио се краљем Србије. Седам година касније истог датума је абдицирао у корист сина Александра.

1900. - Умро њемачки инжењер Готлиб Вилхелм Дајмлер, који је 1883. конструисао први аутомобилски бензински мотор. Тај мотор је омогућавао брзину возила од 18 километара на час. Основао је компанију "Дајмлер Моторен-Гезелшафт" 1890, која се 26 година послије његове смрти ујединила с фабриком Карла Бенца у компанију "Дајмлер-Бенц", произвођача престижних аутомобила "мерцедес".

1926. - Рођен пољски филмски режисер Анджеј Вајда, чији је изразито експресионистички поступак утемељио субјективни реализам и био главна вриједност "црне серије" пољског филма педесетих година 20. вијека. Филмови: "Генерација", "Канал", "Пепео и дијамант", "Лотна", "Самсон", "Прах", "Свадба", "Обећана земља", "Човјек од мрамора", "Госпођице из Вилка", "Диригент", "Човјек од гвожђа", "Дантон", "Једна њемачка љубав".

1930. - Умро њемачки адмирал Алфред фон Тирпиц, који је као министар морнарице од 1897. до 1916. допринио изградњи моћне ратне флоте Њемачке. Ратну морнарицу је градио ради обрачуна с Великом Британијом, уз снажну подршку цара Вилхелма Другог, и у Првом свјетском рату је изазвао неограничени подморнички рат, укључујући потапање трговачких бродова. Написао је мемоаре "Сјећања".

1941. - Крунски савјет у Другом свјетском рату одлучио да Југославија приступи Тројном пакту, под условом да јој Њемачка и Италија гарантују неповредивост територије.

1944. - Полетјевши с ваздухопловних база у Великој Британији, 658 америчких бомбардера у Другом свјетском рату започело даноноћно бомбардовање Берлина.

1945. - Умрла Милена Павловић-Барили, умјетник рафиниране културе, која је сликала у надреалистичком маниру, с посебним осјећањем за простор и поетичну атмосферу. Под утицајем ренесансних мајстора инсистирала је на прецизности, јасно артикулисаном цртежу, наглашеној линеарности. Живот је провела између два свијета - мајке Данице и оца Бруна Барилија, италијанског композитора и музичког критичара, односно између патријархалне Србије и великих културних центара Европе. Завршила је Умјетничку школу у Београду, студирала у Минхену, живјела у Риму и Паризу. У САД је отишла 1939, гдје је била илустратор модног часописа "Вог" и сценограф и костимограф у њујоршким позориштима. Од посљедица пада с коња умрла је у Њујорку у 36. години живота.

1949. - Радио Београд први пут емитовао хумористичку емисију "Весело вече", која је по континуитету свјетски рекордер.

1950. - Умро француски државник Албер Лебрен, предсједник Француске од 1932. до 1940. Као посљедњи предсједник Треће републике, послије нацистичке окупације у Другом свјетском рату, натјеран је да власт преда марионетској влади маршала Анрија Филипа Петена.

1953. - Георгиј Маљенков послије смрти бољшевичког диктатора Јосифа Стаљина постао совјетски премијер и први секретар Комунистичке партије.

1957. - Бивше британске колоније Златна Обала и Тоголанд су уједињене у државу под називом Гана, која је стекла независност у оквиру Комонвелта, чиме је почео талас деколонизације у Африци.

1965. - Министарство одбране САД саопштило да ће у Јужни Вијетнам пребацити 3.500 маринаца, чиме је отпочело отворено америчко војно ангажовање у тој земљи.

1967. - Умро мађарски композитор Золтан Кодаљ, уз Белу Бартока најзначајнији мађарски музички стваралац 20. вијека, у чијим дјелима је препознатљива мелодика и ритам народне музике. Написао је студије о мађарском музичком фолклору и издао збирке народних пјесама. Дјела: кантата "Псалмус хунгарицус", сценска музика "Хари Јанош", оркестарско дјело "Игре из Галанте".

1970. - Из Комунистичке партије Чехословачке искључен њен бивши лидер Александер Дубчек.

1973. - Умрла америчка списатељица Перл Бак, добитник Нобелове награде за књижевност 1938, која је написала серију романа из кинеског живота. Такође је писала књиге за децу и есеје. Као ћерка мисионара дуго је живјела у Кини. Послије Другог свјетског рата основала је фондацију "Перл Бак" за помоћ дјеци америчких војника који су служили у Азији. Фондацији је 1967. завјештала највећи прихода од књига - више од седам милиона долара. Дјела: романи "Добра земља", "Синови", "Змајево сјеме", "Растурени дом", "Мајка", "Изгнанство", "То поносно срце", "Обећање", "Павиљон жена", "Божур", "Скривени цвијет".

1980. - Француска књижевница белгијског поријекла Маргерит Јурсенар постала прва жена члан Француске академије.

1988. - Британски командоси, припадници елитне јединице САС, у Гибралтару убили тројицу терориста Ирске републиканске армије.

1993. - У Церској и Коњевић Пољу није било никаквог масакра, изјавио је послије посјете тим источнобосанским селима командант мировних снага УН у бившој БиХ француски генерал Филип Морион, дематујући пропагандну измишљотину владе у Сарајеву под контролом Алије Изетбеговића, коју су западни медији били прихватили као ноторну чињеницу.

1994. - Умрла грчка глумица Мелина Меркури, веома ангажована шездесетих година 20. вијека у борби против војне хунте, потом министар културе у влади грчких социјалиста. Филмови: "Стела", "Онај који мора да умре", "Циганин и џентлмен", "Никад недељом", "Федра", "Побједници", "Једном није довољно", "Маја и Бренда", "Лизистрата", "Слатка птица младости", аутобиографија "Ја сам рођена Гркиња".

1999. - На сјеверу Камбоџе уз границу са Тајландом ухапшен Та Мок, посљедњи од вођа маоистичког герилског покрета "Црвених Кмера", који су током четворогодишње страховладе Камбоџом у другој половини седамдесетих година 20. вијека побили између милион и два милиона људи.

2007. - У самоубилачким бомбашким нападима на шиитске ходочаснике у ирачком граду Хили погинуло 115, а рањено најмање 200 људи.

2012. - Умро је Роберт Б. Шерман, писац Дизнијевих филмских класика. Заједно са братом Ричардом компоновао је пјесме за бројне Дизнијеве филмове, међу којима су "Књига о џунгли", "Мери Попинс", за коју су освојјили двије награде Оскар и једну Греми..

2016. - Умрла Ненси Реган /Ен Френсис Робинс/, америчка филмска глумица, супруга предсједника САД Роналда Регана.

2017. - Предсједник САД Доналд Трамп потписао је модификовану верзију декрета о привременој забрани путовања за шест већински муслиманских земаља, чију је првобитну верзију забранио федерални суд. Грађанима Ирана, Либије, Сомалије, Судана, Сирије и Јемена је блокиран улаз у САД на 90 дана. Ирак је уклоњен с листе након што је пристао да сарађује са америчком владом и забрани својим грађанима да аплицирају за визе.

2020. - У нападу у Кабулу убијено 27 људи, а рањено 55 особа. Одговорност преузела терористичка организација "Исламска држава".

Коментари 0
Повезане вијести
На данашњи дан, 25. новембар На данашњи дан, 25. новембар
На данашњи дан, 24. новембар На данашњи дан, 24. новембар
На данашњи дан, 23. новембар На данашњи дан, 23. новембар
Најчитаније
  • Сарајлије „окупирале“ Источно Ново Сарајево, трговци имали пуне руке посла (ФОТО)
    13h 29m
    1
  • Повлаче се новчанице од 10,20,50 и 100 КМ: Шта требате знати
    15h 16m
    0
  • Расте цијена прасића у Српској
    20h 12m
    0
  • Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу
    21h 32m
    0
  • Детаљи трагедије у Книну: Бомба усмртила младића (25), међу повријеђенима и малољетница
    22h 42m
    0