На данашњи дан Радивој Кораћ отишао у легенду

02.06.2020. 12:24
0
ИЗВОР: paljanskenovosti.ba

На данашњи дан 1969. године, у 30. години, погинуо је један од најбољих југословенских и српских кошаркаша Радивој Кораћ – Жућко.

Кораћ је настрадао у саобраћајној несрећи код села Каменице, 12 километара од Сарајева, послије утакмице између репрезентације Југославије и селекције Босне и Херцеговине.

Репрезентација Југославије, која се припремала за Европско првенство у Напуљу, одмјерила је снаге са селекцијом Босне и Херцеговине на терену сарајевског ФИС – а. Утакмицу су судили Владо Калужа и Драган Хофбауер из Сарајева, а завршена је побједом репрезентације Југославије резултатом 131:92.

Радивој Кораћ – Жућко био је један од најбољих југословенских кошаркаша током шесдестих година. Проглашен је спортистом године у Југославији 1960. године, а са репрезентацијом Југославије освојио и двије сребрне медаље на Европским првенствима (1961. и 1965.), двије на Свјетским првенствима (1963. и 1967.) и Олимпијским играма 1968. године, као и бронзану медаљу на Европском првенству 1963.године.

Популарни Жућко први је донио плочу, тада планетарно популарних, Битлса у Југославију и поклонио је Радио Београду.

Радивој Кораћ је први спортиста, који је сахрањен у Алеји великана у Београду.

Коментари 0
Повезане вијести
Поново на висини задатка: Маестрални Јокић приредио ноћ за памћење Поново на висини задатка: Маестрални Јокић приредио ноћ за памћење
Радивој Кораћ постхумно примљен у кућу славних Радивој Кораћ постхумно примљен у кућу славних
Преминуо прослављени кошаркаш Петар Сканси Преминуо прослављени кошаркаш Петар Сканси
Најчитаније
  • Сарајевско-романијски корпус - сами против свих (ФОТО)
    17h 23m
    10
  • Опасна заразна болест у Сарајеву!
    19h 28m
    8
  • Источно Ново Сарајево: Пензионери потписали уговоре за бањска лијечења
    12h 51m
    0
  • Проглашена епидемија лептоспирозе на подручју Кантона Сарајево
    8h 26m
    0
  • Ухапшен возач са 10.110 КМ неплаћених казни
    14h 51m
    0