На данашњи дан рођен Скендер Куленовић

02.09.2021. 08:51
0
ИЗВОР: СРНА

Писац Скендер Куленовић, члан Српске академије наука и уметности /САНУ/, аутор потресне поеме "Стојанка мајка Кнежопољка", коју је као учесник Народноослободилачког рата написао у јеку најжешћих борби, рођен је на данашњи дан 1910. године.

Његова најзнаменитија пјесма представља свједочанство ужаса и клања које су над над српским цивилима на Козари починили припадници хрватске војске - усташе, уз помоћ њемачких савезника.

Скендер Куленовић је рођен у Босанском Петровцу, гдје је завршио основну школу, а потом, након наглог осиромашења породице /аграрна реформа/, прелази у мајчино родно мјесто Травник.

Ту је завршио Језуитску гимназију. Већ у трећем разреду јавио се са првим књижевним радом, збирком сонета "Оцвале примуле". Студирао је право на Универзитету у Загребу.

Године 1941. ступа у први партизански одред Босанске Крајине.

Због свог великог књижевног доприноса изабран је за дописног члана САНУ, а 21. марта 1974. године за њеног редовног члана.

Умро је 25. јануара 1978. године у Београду.

Као и многе друге личности које су вјеру одвајали од националног и изјашњавале се као Срби чије је вјерско поријекло муслиманско или су имале блиске везе са српским институцијама, и Скендер Куленовић је након распада Југославије постао мета вандала и екстремиста.

Тако је у федералном Сарајеву срушена Скендерова биста, смјештена на тргу који је назван по Алији Изетбеговићу, лидеру СДА и једном од највећих криваца за рат у БиХ током деведесетих година прошлог вијека.

Коментари 0
Повезане вијести
Скендер Куленовић - Аутор "Кнежопољке" и члан САНУ Скендер Куленовић - Аутор "Кнежопољке" и члан САНУ
Најчитаније
  • Возач камиона у 15 минута учествовао у три саобраћајне незгоде
    12h 46m
    1
  • Професор доктор Коста Тодоровић: Пионир српске епидемиологије
    7h 49m
    1
  • Гибаница од ломљених кора
    5h 39m
    0
  • Игор Кушић завршио школовање на Високим студијима безбједности и одбране Републике Србије
    9h 31m
    0
  • У понедјељак у Палама комеморација поводом смрти Уроша Пене
    15h 45m
    0