На листи ризичних производа најчешће играчке

27.12.2023. 09:56
0
ИЗВОР: nezavisne.com

На тржишту БиХ је ове године пронађено 46 модела несигурних производа који су представљали озбиљан ризик за потрошаче, а оно што највише забрињава јесте чињеница да су махом у питању артикли које користе малишани.

Из Агенције за надзор над тржиштем БиХ су прецизирали да је ријеч о 14 модела играчака, те девет модела производа за дјецу.

На списку ризичних нашло се и по седам модела електричне опреме, те производа за спорт и рекреацију итд.

- Анализом резултата проактивног и реактивног надзора над тржиштем из 2023. године установљено је да највише несигурних производа са озбиљним ризиком за потрошаче води поријекло из Кине (78 одсто) - навели су из Агенције за надзор над тржиштем БиХ, те додали да су на овом списку и Турска, Италија, Јапан, Србија и Етиопија.

Ови резултати, како додају, потврђују тренд из претходних година, при чему је, како истичу, видљиво да роба кинеске производње чини значајан удио опасних производа. Код производа у проактивном и реактивном надзору идентификовани су бројни ризици, као што су ризик од повреда (22), хемијски ризик (девет), ризик од гушења (седам), ризик од струјног удара и пожара (четири), те ризик од пожара и опекотина (три).

Надлежне инспекције ентитета и Брчко дистрикта су, како додају, у оквиру проактивног надзора, спровеле инспекцијски надзор над пословним субјектима, који је обухватао административну провјеру документације, визуелну провјеру и узорковање производа за лабораторијска испитивања, предузимање мјера за неусклађене производе итд.

- Током активности проактивног надзора над тржиштем реализовано је 147 инспекцијских контрола, у оквиру којих је административно, визуелно и лабораторијски контролисано 128 различитих модела производа, од чега 67 модела (52 одсто) није испуњавало прописане сигурносне захтјеве - навели су из Агенције.

Како додају, са тржишта су повучена 2.102 комада несигурних производа, од чега је уништено 1.829, с тим што ови резултати нису коначни.

Бањалучанка, мајка двоје дјеце, каже да при свакој куповини пази шта ће пазарити.

- Вјерујте, понекад је и голим оком могуће схватити да је нека играчка опасна, односно да се дијелови лако могу откинути и дијете их може прогутати. Како су такви производи уопште завршили на полицама трговина, то мене занима - прича за "Независне новине" ова Бањалучанка.

С друге стране, у нацрту извјештаја о раду Агенције за надзор над тржиштем БиХ за 2023. годину истакнуто је да, у складу са Законом о надзору над тржиштем у БиХ, систем надзора чине Агенција и инспекцијски и други органи управе ентитета и Брчко дистрикта.

- Они, у складу са својим надлежностима, надзиру усклађеност непрехрамбених производа стављених на тржиште са прописаним сигурносним захтјевима - истиче се у нацрту.

Коментари 0
Повезане вијести
Повучен свјетлосни ланац са плавим свјетиљкама Повучен свјетлосни ланац са плавим свјетиљкама
Повучена два модела кинеских свјетиљки и турске цуцле за бебе Повучена два модела кинеских свјетиљки и турске цуцле за бебе
Ласерски производи нису безбједни, уништен 381 комад Ласерски производи нису безбједни, уништен 381 комад
Најчитаније
  • Бориша Старовић: Легенда Медицинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву
    21h 14m
    9
  • На данашњи дан преминуо Бата Живојиновић
    22h 1m
    0
  • Најављени прекиди електричне енергије
    23h 25m
    0
  • Веће плате у "Шумама Републике Српске", али не за све раднике
    22h 9m
    1
  • Соња и Марко након вишедеценијеске борбе добили потомство
    11h 13m
    0