На салашу чувала и изгладњивала више од 150 животиња

06.07.2022. 13:27
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Последњи велики случај хордашења у Србији, који је шокирао волонтере и љубитеље животиња, откривен је у Фаркаждину, селу на подручју града Зрењанина.

За оне који не знају, термин хордашење или компулсивно гомилање односи се на сакупљање ствари или животиња до те мјере када оно постаје претјерано или патолошко. У случају животиња, оно прераста у један облик злостављања.

- На салашу у Фаркаждину, чија је власница једна старија жена, откривено је више од 150 животиња, које су боравиле у изузетно лошим условима. Та жена је својевремено дошла из Швајцарске, купила имање у овом селу и у почетку спашавала напуштене животиње. Међутим, временом је љубав прерасла у хордашење - прича Александра Радојчић, волонтерка Удружења љубитеља животиња и природе “Зелене шапе”.

Она наводи да су животиње живјеле у крајње нехуманим условима и да се у боксу налазило и по десет паса. Нису били вакцинисани, имали су буве, а велики број њих има озбиљан степен кожног обољења. Највећи број није ни стерилисан, нити кастриран, те су се међусобно размножавали. На овом имању је пронађен и велики број мачака, три коња, двије свиње и једно магаре, такође у лошем здравственом стању.

- Од почетка је у акцију спашавања животиња укључено пуно људи из свих крајева Србије, из Зрењанина, Београда, Новог Сада, Суботице, Ниш.  Сви заједно учествујемо у збрињавању ових животиња. До сада је у акцији “крпељива бајка”, како је ми интерно зовемо, спасено 137 паса и мачака, као и коњи, свиње и магаре. Међутим, на имању је, у веома нехуманим и нездравим условима, остало још паса, који се даноноћно боре за живот. Пси су анемични, у лошој кондицији, имају кожно обољење. Последњих неколико извучених у хитној акцији било је позитивно на штенећак - наводи Радојчић и додаје да је о овом случају обавјештена и ветеринарска инспекција.

Тренутно ветеринари долазе на имање да им на лицу мјеста дају прву помоћ у виду витамина, антибиотика и инфузија, како би преживјели. Она наводи да су коњи пребачени у једини регистровани азил за те животиње “Старо брдо” у Лапову, гдје се налазе на опоравку. И свиње су нашле дом на једном имању надомак Панчева, а магаре је свој мир нашло у Бачком зоо врту у Ковиљу.

- Молимо све који су у могућности да нам помогну да нађемо адекватан смјештај за преостале псе. Од њих 14 један нас је, нажалост, заувијек напустио. Плашимо се да ни остали, уколико под хитно не нађемо смјештај, неће опстати у тако нехуманим условима - поручује Александра Радојчић.

На крају, она напомиње да је хордашење чест проблем у Србији и да је ово један од драстичнијих случајева, пише Блиц.

- Друштво и надлежне службе би требало више пажње да посвете оваквим случајевима како би се помогло животињама којима је помоћ потребна - закључује саговорница за Дневник.

Коментари 0
Повезане вијести
Знате ли ко је Маринос Рицудис? Знате ли ко је Маринос Рицудис?
Годишњица страдања Милице Ракић Годишњица страдања Милице Ракић
Атентатор на Павелића почиваће у Алеји заслужних грађана у Београду Атентатор на Павелића почиваће у Алеји заслужних грађана у Београду
Најчитаније
  • Дан када је за одбрану Српске Илиџе и српског народа животе дало 12 Илиџанаца
    4h 11m
    0
  • МУП Српске послао апел становништву
    23h 27m
    0
  • Годишњица бомбардовања РТС-а
    2h 48m
    0
  • Десило се чудо - руски светац послије три вијека обукао српску униформу и ударио на НАТО
    15h 24m
    0
  • Данас је Дан планете Земље
    3h 48m
    1