Служењем литургије и помена за све настрадале војнике Војске СР Југославије и цивиле у цркви Светог Василија Острошког у Источној Илиџи јутрос је обиљежен почетак НАТО агресије на СР Југославију, која је трајала од 24. марта до 10. јуна 1999. године.
Након литургије, предсједник БО "Илиџански борац" Горан Шеховац рекао је новинарима да су људски животи изгубљени тада, за вријеме НАТО агресије, заувијек изгубљени, а да људи и данас умиру од посљедица бомбардовања осиромашеним уранијумом.
- Најмање што можемо учинити данас је да испред свих грађана Српског Сарајева одамо помен свим страдалим у Србији током НАТО агресије - рекао је Горан Шеховац, додавши да све општине здружене у град Источно Сарајево неће заборавити помоћ коју је Република Србија пружала за опстанак Срба на овом подручју.
Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донесена је без одобрења Савјета безбједности УН-а, а према различитим процјенама убијено је око 1000 војника и полицајаца и око 2500 цивила, од чега 79 дјеце.
Тог 24. марта 1999. године, пали су први пројектили које су испалиле снаге НАТО-а, а које су погодиле циљеве у околини Приштине, чиме је званично почела војна кампања која је трајала наредних 78 дана.
Током бомбардовања гађани су војни, али и цивилни циљеви, фабрике, мостови, пруге, предајници, школе, здравствене установе, медијске куће и споменици културе.
Бомбадовање је окончано потписивањем Кумановског споразума 9. јуна 1999. године. Споразумом су прекинути ваздишни удари НАТО-а на СРЈ, а дан касније, 10. јуна Савјет безбједности УН-а је усвојио Резолуцију 1244.