Данас је Свјетски дан права потрошача који се ове године због пандемије вируса корона обиљежава на скромнији начин. У Српској Законом о заштити потрошача који је донесен 2012. дефинисана су основна права потрошача и начини њихове заштите. Како би ова област била унапријеђена, Влада Српске утврдила је Нацрт измјена и допуна Закона о заштити потрошача који ће ускоро у скупштинску процедуру.
Више од хиљаду пријава стигло је прошле године у бијељинско Удружење ‘‘Звоно‘‘. Овај број би можда био и већи, када би грађани знали своја права, сматрају у Удружењу.
- Ако потрошачима нешто није јасно и ако сматрају да су оштећени треба да нам се обрате. Наш телефон је увијек доступан и увијек смо на услузи - изјавио је предсједник Удружења Јован Василић.
Највише приговора односило се на нереализоване туристичке аранжмане, комуналне услуге, продавце бијеле технике и телеком оператере.
Често, грађани нису довољно заинтересовани да остваре своја права, кажу у добојском удружењу гдје је протекле године стигло више од 2.200 приговора на различите економске услуге.
Едукација трговаца и потрошача дала је резултате и малобројне су пријаве из супермаркета.
- Немамо неких проблема што се тиче потрошача и купаца. Ако случајно дође до нечега то се рјешава на лицу мјеста у што краћем временском периоду - истакла је менаџер продаје у Босту Бијељина Петра Ђурђић.
Десет удружења потрошача у Српској уз помоћ ресорног министарства пружају значајну помоћ оштећеним грађанима.
- Влада Срспке већ дужи низ година издваја средства како би помогла рад Удружења за заштиту потрошача, а и у наредном периоду намјера нам је да их подржимо како кроз објезбјеђење средстава кроз финансирање одређених пројеката, тако и за суфинансирање материјалних трошкова ових удружења - нагласила је Министарка трговине и туризма Републике Српске Сузана Гашић.
У процедури је и Нацрт закона о измјенама и допунама закона о заштити потрошача који ће прецизније дефинисати одређене ставке и унаприједити ову област.