Danas je Svjetski dan prava potrošača koji se ove godine zbog pandemije virusa korona obilježava na skromniji način. U Srpskoj Zakonom o zaštiti potrošača koji je donesen 2012. definisana su osnovna prava potrošača i načini njihove zaštite. Kako bi ova oblast bila unaprijeđena, Vlada Srpske utvrdila je Nacrt izmjena i dopuna Zakona o zaštiti potrošača koji će uskoro u skupštinsku proceduru.
Više od hiljadu prijava stiglo je prošle godine u bijeljinsko Udruženje ‘‘Zvono‘‘. Ovaj broj bi možda bio i veći, kada bi građani znali svoja prava, smatraju u Udruženju.
- Ako potrošačima nešto nije jasno i ako smatraju da su oštećeni treba da nam se obrate. Naš telefon je uvijek dostupan i uvijek smo na usluzi - izjavio je predsjednik Udruženja Jovan Vasilić.
Najviše prigovora odnosilo se na nerealizovane turističke aranžmane, komunalne usluge, prodavce bijele tehnike i telekom operatere.
Često, građani nisu dovoljno zainteresovani da ostvare svoja prava, kažu u dobojskom udruženju gdje je protekle godine stiglo više od 2.200 prigovora na različite ekonomske usluge.
Edukacija trgovaca i potrošača dala je rezultate i malobrojne su prijave iz supermarketa.
- Nemamo nekih problema što se tiče potrošača i kupaca. Ako slučajno dođe do nečega to se rješava na licu mjesta u što kraćem vremenskom periodu - istakla je menadžer prodaje u Bostu Bijeljina Petra Đurđić.
Deset udruženja potrošača u Srpskoj uz pomoć resornog ministarstva pružaju značajnu pomoć oštećenim građanima.
- Vlada Srspke već duži niz godina izdvaja sredstva kako bi pomogla rad Udruženja za zaštitu potrošača, a i u narednom periodu namjera nam je da ih podržimo kako kroz objezbjeđenje sredstava kroz finansiranje određenih projekata, tako i za sufinansiranje materijalnih troškova ovih udruženja - naglasila je Ministarka trgovine i turizma Republike Srpske Suzana Gašić.
U proceduri je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o zaštiti potrošača koji će preciznije definisati određene stavke i unaprijediti ovu oblast.