Иако је у Српској на снази уредба којом су ограничене марже на нафтне деривате, поједине пумпе и даље лове у мутном, па гориво зацјењују више него што би смјели.
По основу кршења маржи, уназад три године нафташи у Српској кажњени су са више од 2,5 милиона КМ.
Подсјетимо, у РС је од априла 2021. на снази Уредба о одређивању марже која се примјењује приликом формирања цијена нафтних деривата. По овој уредби, маржа је у велепродаји ограничена на 0,06, а у малопродаји на 0,25 КМ по литру горива.
По избијању руско-украјинске кризе, која је довела до великих поскупљења и код нас, поједини дистрибутери су у једном периоду, кршећи марже, литар горива продавали и до 30 пфенига скупље.
У Републичкој управи за инспекцијске послове наглашавају да су, због раста инфлације и самих цијена, контроле бензинских пумпи интензивиране у 2022. години. Истичу да су тада прекорачења од дозвољене марже била значајно већа него данас.
– Тако је било све док власници бензинских пумпи нису схватили да ће бити кажњени изузетно високим казнама. У 2022. су због прекорачења марже изречене казне у вриједности од скоро 2.300.000 КМ. Годину касније, пумпе су кажњене са 283.000, а лани са 88.000 КМ – кажу за Српскаинфо у овој управи.
Поменутом уредбом, за кршење маржи предвиђена је казна од 10.000 КМ за предузеће које се бави прометом нафтних деривата, те казна од 5.000 КМ за одговорно лице у привредном друштву. Може се изрећи и мјера одузимања имовинске користи остварене извршењем прекршаја.
Упркос изреченим астрономским казнама у једном периоду, из Републичке управе за инспекцијске послове никада нису саопштили називе пумпе за које је утврђено да су кршиле марже. Оправдање је било да би објављивање назива пумпи којима су издати прекршајни налози, могло да утиче на исход судских поступака у које су се пумпе масовно упуштале.
Подсјетимо, у Српској се годишње прода око 610 милион литара горива, чија просјечна цијена износи око 2,5 КМ.