У првих пола године у Републици Српској регистровано је укупно 8.064 купопродајних уговора, а највиша укупна цијена стана у уговору износи 798.000 КМ и евидентирана је на Јахорини, саопштено је из Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове /РУГИПП/.
У овом периоду прометовано је 16.590 непокретности и у односу на прошлу годину број купопродајних уговора мањи је за 6,8 одсто, а број прометованих непокретности за 7,5 одсто.
Према подацима из купопродајних уговора и упитника, а који су били предмет уписа права власништва у подручним јединицама и подручним канцеларијама РУГИП-а, укупна остварена цијена у датим уговорима износи 590.018.924 КМ, што је за 27,5 милиона КМ или 4,9 одсто више него у истом периоду прошле године.
Највише прометованих непокретности забиљежено је у Бањалуци и Бијељини, преноси Срна.
Прикупљени подаци показали су да се највише прометовало пољопривредним земљиштем, што је био случај и у истом периоду прошле године.
Највиша укупна цијена стана у уговору износи 798.000 КМ и евидентирана је на Јахорини, у општини Пале, Град Источно Сарајево, чија корисна површина износи 66,8 метара квадратних и налази се у објекту изграђеном прошле године.
У Бањалуци је евидентирана највиша укупна цијена прометоване куће и износи 500.000 КМ. Налази се у насељу Нова Варош, а корисна површина куће је 110 метара квадратних, са земљиштем уз објекат површине 497 метара квадратних и изграђена је 1980. године.
Највиша укупна цијена прометованог пословног објекта износи 1.279.669 КМ и евидентирана је у општини Шамац. Корисна површина објекта износи 7.515 метара квадратних, а површина земљишта уз објекат 12.874 метра квадратна и изграђен је 2005. године.
У Бањалуци је евидентирана и највиша укупна цијена прометоване гараже, те износи 59.328 КМ, са корисном површином 37 метара квадратних и налази се у објекту изграђеном 2008. године.
Највиша укупна цијена паркинг-мјеста износи 50.000 КМ и евидентирана је у Бањалуци, са корисном површином од 12,3 метра квадратна и налази се у објекту изграђеном 2021. године.
Највиша укупна цијена прометованог грађевинског земљишта евидентирана је у Бијељини и износи 5.085.158 КМ за површину земљишта од 5.048 метара квадратних, док је у Шамцу евидентирана највиша цијена прометованог пољопривредног земљишта и износи 112.747 КМ за површину земљишта од 53.739 метара квадратних.
Посматрајући евидентиране остварене цијене на тржишту непокретности у регионалним центрима у Републици Српској, поредећи са првим полугодиштем 2024. године, у Бањалуци је забиљежен раст промета непокретности у износу од 50,9 милиона КМ, у Бијељини 12,5 милиона КМ и Приједору 4,4 милиона КМ.
У Добоју и Источном Новом Сарајеву забиљежен је пад евидентираног промета у износу од око 15 милиона КМ.
Посматрајући остале градове и опшине у Републици Српској, примјетан раст евидентираног промета забиљежен је на Палама /10,7 милиона КМ/, док је примјетан пад евидентарног промета забиљежен у Источној Илиџи /10,1 милиона КМ/.
У Лакташима и Зворнику није било значајнијих промјена евидентираног промета у односу на прво полугодиште прошле године.
- Најактивније тржиште непокретности је у Бањалуци и на Јахорини. Управо су домаћи и страни инвеститори препознали Јахорину као стратешки потенцијал за улагање у непокретности и развој туризма - наведено је у саопштењу.
Из РУГИПП-а су нагласили да то доказује и заинтересованост процјенитељских кућа из иностранства за податке Регистра цијена непокретности /РЦН/ за ово подручје, као и опредијељеност Владе Републике Српске да инвестира и промовише подручје Јахорине с циљем стварања јединственог амбијента од стратешког значаја за Републику Српску.
Активности на тржишту непокретности у првом полугодишту ове године нису евидентиране у Берковићима, Источном Дрвару, Источном Мостару, Језеру, Калиновику, Купресу и Петровцу, као у истом периоду прошле године.