Завод за запошљавање Републике Српске исплатио је у децембру прошле године новчане накнаде за 4.031 незапослених, који су остварили ово законско право.
На ово право има свако ко остане без посла на којем је провео најмање осам мјесеци непрекидно у посљедњих 12 мјесеци или 12 мјесеци са прекидима у посљедњих 18 мјесеци, под условом да је радни однос престао без захтјева радника, сагласности или кривице.
Такође, услов је да је послодавац уплаћивао допринос од незапослености који износи 0,6 одсто.
Радник остварује право на новчану накнаду и у случају када једнострано откаже уговор послодавцу због неисплаћених плата или доприноса у периоду дужем од три мјесеца.
Минимална новчана накнада износи 80 одсто од најниже плате у Републици Српској. Најнижа плата ове године је 590 КМ.
Они који су остали без посла након 15 и више година радног стажа добијају 50 одсто од своје плате, а они који су остали без посла након мање од 15 година стажа добијају 45 одсто од плате.
Новчана накнада се исплаћује у трајању од једног до 24 мјесеца у зависности од дужине радног стажа и то:
– до навршених 12 мјесеци – мјесец дана;
– од годину дана до навршене 2 године – 2 мјесеца;
– од 2 године до навршених 5 година – 3 мјесеца;
– од 5 до навршених 10 година – 6 мјесеци;
– од 10 година до навршених 20 година – 9 мјесеци;
– од 20 година до навршених 30 година – 12 мјесеци;
– од 30 година до навршених 35 година – 18 мјесеци;
– преко 35 година – 24 мјесеца.
Код поновног остваривања права на новчану накнаду у стаж осигурања се урачунава само стаж осигурања који је незапослена особа остварила послије примања посљедње новчане накнаде.
За вријеме док остварује право на новчану накнаду незапослена особа такође остварује право и на здравствено и пензијско и инвалидско осигурање.
Данко Ружичић, члан Управног одбора завода за запошљавање Републике Српске испред Савеза синдиката, каже да је за девет мјесеци прошле године исплаћено око 2,5 милиона КМ више новца по основу новчаних накнада него што је скупљено од доприноса од незапослености.
– Од 2020. године је додатно смањена стопа доприноса са 0,8 на 0,6 одсто, а раније је износила један одсто – каже Ружичић за Српскаинфо.
Он наводи да је разлика надомјештена новцем који је одобрила Влада Републике Српске.