На Градском гробљу Божовац у Фочи данас је служен парастос за 43 српске жртве фочанске Јабуке, страдале у стравичном злочину, који је починиле муслиманске снаге на данашњи дан 1992. године.
Било је то прво масовно страдање фочанских Срба у којем нису поштеђене старице, дјевојке и дјеца.
У нападу је спаљено 18 заселака некада фочанске мјесне заједнице Јабука, која је након Дејтонског мировног споразума припала Федерацији БиХ /ФБиХ/, а минирана је и до темеља порушена православна Црква Преображења Господњег.
Најмлађа жрвта био је тринаестогодишњи дјечак Ново Елез.
Убијени су и слијепа старица Милка Ковач, непокретна Зорка Симовић, партизански ветеран из Другог свјетског рата, јунак из Битке на Сутјесци и са Сремског фронта Милош Вуковић, старији брачни парови Милован и Марија Скакавац, Милош и Анђелка Тривун, Остоја и Софија Ћосовић, Драго и Јока Стојановић.
Предсједник Удружења прогнаних Јабучана Љубиша Симовић подсјетио је да су злочинци били предвођени сњиховим комшијама, муслиманима из Јабуке.
- У добро организованој акцији, која је била прва и најјача на простору општине Фоча, све су убили, уништили и спалили, а нажалост иживљавали су се и на мртвим жртвама, сјекући главе и бодући их ножевима - рекао је новинарима Симовић, који је и свједок злочина.
Симовић се деценијама бори да овај злочин добије судски епилог.
- Били су недавно из Тужилаштва БиХ овдје, узимали су додатне изјаве од свједока, допуњују предмет и надамо се да би до краја године требало да се подигне оптужница за страдање Јабуке - истакао је Симовић.
Свједок злочина Гордан Мастило рекао је да им једино преостаје да се сјете жртава, да нису заборављене, иако се ништа не чини на кажњавању злочинаца.
- Они нису били ратни циљ, ратна мета, страдало је цивилно становништво, углавном старци, жене, нејач, збрисани су трагови живота у Јабуци, остало је све пусто - нагласио је Мастило.
Мастило је напоменуо да су многи свједоци помрли, као и да су умрли и нестали многи извршиоци овог монструозног злочина, али да би била некаква сатисфакција да им се изрекне бар некаква казна.
На фочанском гробљу Божовац, гдје су, након Дејтонског споразума и егзодуса преосталих Срба из Јабуке, пренесени посмртни остаци, родбина страдалих и општинске делегације прислужили су свијеће и положили цвијеће.
Јабучани ће се и ове године у свом завичају окупити на Преображење Господње, и прославити славу своје цркве која је прилозима вјерника обновљена 2005. године.