Стратегија правне заштите интереса БиХ у вези са планираним одлагањем радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива на локацији Трговска гора, на граници Хрватске са БиХ, још се ни не назире.
Може се то закључити из Извјештаја о раду Координационог тијела, Експертског тима и Правног тима у вези са проблематиком одлагања радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива на локацији Черкезовац, на подручју општине Двор, у Хрватској.
У овом документу наводи се да се основни задатак Правног тима огледа у изради стратегије правне заштите интереса БиХ те да је до 31. јануара ове године Правни тим одржао двије редовне и једну консултативну сједницу.
Одмах се, како се истиче, приступило изналажењу најадекватнијег методолошког приступа за израду стратегије. Међутим, на обје сједнице појавио се идентичан проблем.
– Проблематика која се задржала током обје одржане сједнице овог тијела односила се на утврђивање начина гласања који је потребно дефинисати усвајањем пословника о раду Правног тима – наглашава се у поменутом извјештају.
Како се додаје, упркос одређеним несагласностима које се одражавају на рад Правног тима, предсједавајући тог тима Жељко Богут на посљедњем састанку са представницима Координационог тијела и Експертског тима, изразио је дубоко увјерење да ће бити пронађен адекватан начин за превазилажење ових проблема.
– Самим тим ће се интензивирати рад на квалитетном и ефикасном извршавању основних задатака Правног тима, а који се првенствено односе на јасно дефинисање основних смјерница за правну заштиту угрожених општина, становништва и животне средине на територији БиХ усљед одлагања радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива на локацији Трговска гора – истиче се у извјештају, док са Богутом, до закључења овог броја “Независних новина” нисмо успјели ступити у контакт.
Марио Црнковић, предсједник Удружења “Греен теам” Нови Град, каже да је, када је ријеч о овој проблематици, најодговорнији посао на Експертском и Правном тиму, јер су они ти на основу којих грађани имају право да захтијевају одговорно понашање од доносилаца одлука на свим нивоима.
Како наглашава, невладин сектор, за разлику од учешћа у Експертском тиму, није ни имао прилику да буде дио Правног тима.
– Ма колико то дјеловало забрињавајуће, улог који имамо у случају ‘Трговска гора’ дословно се мјери у животима стотина хиљада људи. Изузетно поштујем способност и богате биографије појединаца у Правном тиму, али стварно не можемо бити задовољни урађеним. Уистину забрињава то што сегмент у којем треба да имамо најјачу снагу, јер је толико аргумената на нашој страни, представља у овом моменту најслабију тачку – рекао је Црнковић за “Независне новине”.
Истовремено, Мирослав Дрљача, начелник општине Нови Град, каже да нема потпуни увид у то шта се дешава у Правном тиму.
– Оно што је веома важно јесте да Експертски тим, чији сам члан, ради интензивно те да све оно што је планирано иде дефинисаном динамиком. Мање-више сваке седмице засједамо и то иде добрим темпом – рекао је Дрљача за “Независне новине”.
Подсјетимо, Савјет министара БиХ је крајем октобра прошле године донио одлуку о формирању Експертског, али и Правног тима, чији је задатак вођење бх. стране у спору с Хрватском у вези с планираним одлагањем нуклеарног и радиоактивног отпада на Трговској гори код Двора.
Упркос бројним упозорењима из БиХ, Хрватска не губи вријеме у намјери да на Черкезовцу гради центар за збрињавање радиоактивног отпада у хрватској општини Двор, на граници са БиХ.