Нема интереса младих да студирају или одлазе ван Српске

06.07.2026. 22:09
5
ИЗВОР: rtvbn.com

Пријемни испит на Факултетима Универзитета у Источном Сарајеву за први циклус студија полагало је 1100 кандидата. Овај број у односу на прошлу годину је мањи, па се постављају питања, да ли млади не желе да студирају или је ипак ријеч о одласку из Републике Српске у неке друге земље из окружења.

Ректор универзитета у Источном Сарајеву Проф. др Милан Кулић каже да није задовољан уписом бруцоша на факултете овог универзитета, јер је прошле године било  више уписаних студената.

- Први и основни разлог је тај што нас је на овим просторима све мање. Други, разлог је мени необјашњив, да посљедњих година све мање свршених средњошколаца уписују у универзитете генерално, не мислим само наше у Српској. Вјероватно је разлог томе, да покушавају да оду из Републике Српске и да пронађу посао негдје у региону, или земљама у окружењу. Трећи разлог, који је доминантан у Републици Српској јесте што  највећи број наших будућих студената оде на универзитете у оркужењу, па посљедње вријеме и у региону. Вјероватно је то жеља њихових родитеља, али и њих самих, да им дјеца студирају у неким већим центрима - истакао је Кулић.

Са друге стране, док наши студенти одлазе, све је већи број студената из свијета који се одлучују да студирају на Универзитету у Источном Сарајеву. Посебно интересовање страних студената је за медицински, електротехнички и технолошки факултет.

- Тај број је и ове године невјероватно велики, и то довољно говори о квалитету нашег Универзитета. Мислим да ћемо се у будућности морати  озбиљније позабавити уписом студената страних држава, јер на то нас тјерају ове наше демографске прилике, односно неприлике на овим нашим просторима, да се окренемо према тим студентима. То је јако важно за наше факултете. Невјероватно је, пошто ја долазим са Меицинског факултета из Фоче, колико су ти студенти промјенили Медицински факултет, колико су промјенили саму Фочу, град је пун тих студената. Они ће бити најбољи амбасадори нашег Универзитета, они ће највише доприњети нашој видљивости у свијету када је ријеч о високом образовању - закључио је Кулић.

Још један феномен када је ријеч о новој генерацији студената из Републике Српске који имају најефтиније високо образовање у региону, јесте и тај што их је ове године доста мање и на  Електротехничком факултету који је јако популаран у свијету, што показује и интересовање страних студената.

Коментари 5
  • Generic placeholder image
    Akademski građanin 07.07.2026. 19:40
    Znanje je uvijek bilo resurs koji niko ne može da oduzme čovjeku ali treba biti svjestan da mladi jednostavno nisu zreli dovoljno da sa 17-18 godina takve stvari poimaju... To bi trebalo da im usađuju roditelji. Ono čega su oni itekako svjesni je činjenica da se sa pola godine policijske akademije u startu dobija plata veća nego plata inženjera, doktora... Bez uvrede bilo kome, ali nije isto odgovarati za nosivost konstrukcije ili nečije zdravlje i biti policajac. Treba biti objektivan!
  • Generic placeholder image
    Tetak 07.07.2026. 19:13
    Pedja...kakva država rs?
  • Generic placeholder image
    Meri 07.07.2026. 17:56
    Velika je greška što su vrlo ozbiljni fakulteti spali na privatno obrazovanje. Na tim fakultetima je važno samo uplatiti ispite a znanje je nebitno. UŽAS!!!
  • Generic placeholder image
    Babalu 07.07.2026. 02:56
    studirati, dangubiti, mučiti se godinama, kad budala obična ode kupi neki privatni fakultet i konkuriše ravnopravno za posao ili štaviše već ima posao pa preko noći kaže diplomirani pravnik :)
  • Generic placeholder image
    Pedja 06.07.2026. 22:35
    Vide da nema vajde od fakulteta i drzave RS
    Zavrse fakultet stranka primi nekoga sa srednjom skolom na mjesto koje je isti trebao obavljati.
Повезане вијести
Затворена три приватна факултета, у Српској уписано стотине студената из Азије Затворена три приватна факултета, у Српској уписано стотине студената из Азије
Расписан конкурс за упис студената у другом року Расписан конкурс за упис студената у другом року
Конкурс за други и трећи циклус студија на Универзитету у Источном Сарајеву отворен до 16. октобра Конкурс за други и трећи циклус студија на Универзитету у Источном Сарајеву отворен до 16....
Најчитаније
  • „Sport Vision” у Источном Сарајеву запошљава
    5h 21m
    0
  • „Arena Motors“ у Источном Сарајеву запошљава
    5h 53m
    0
  • Ухапшено лице које се доводи у везу са покушајем убиства Давора Дабића
    9h 16m
    0
  • Почиње изградња паркинга на Вељинама
    14h 11m
    0
  • Једнократна новчана помоћ пензионерима до краја августа
    9h 48m
    0