Несташица лијекова не заобилази ни БиХ

19.06.2023. 10:35
0
ИЗВОР: nezavisne.com

И у Босни и Херцеговини долази до спорадичне несташице лијекова, што представља велики проблем за грађане који морају узимати редовну терапију.

Бањалучанин који инјекцију мора примити сваког мјесеца недавно се нашао у драматичној ситуацији пошто је схватио да ће се помучити да набави ампулу.

- Отишао сам у једну од апотека, није је било. Апотекарка је била сусретљива те је провјерила кроз систем све пословнице те апотеке и нигдје није нашла оно што ми треба. Потом сам ампулу тражио у десетак апотека у Бањалуци, обилазио, звао телефоном. Потрага је била узалудна. На крају сам је успио пронаћи у једној апотеци у ФБиХ. Али, не знам шта ћу ако за који мјесец нестане и у тој апотеци - прича он у изјави за "Независне новине".

Раде Дујаковић, специјалиста интерне медицине из Бањалуке, такође нам је потврдио да долази до спорадичних, привремених, несташица лијекова.

- Да искрен будем, не знам шта је узрок. Углавном, имамо несташице неких лијекова, и то чак бих неке назвао и есенцијалним, односно лијековима који су јако битни - каже Дујаковић за "Независне новине".

Према његовим ријечима, у таквим ситуацијама је неким пацијентима тешко објаснити да постоје такозване замјене.

- Ако су навикли на један лијек, нису спремни да прихвате паралелу, неповјерљиви су - рекао је Дујаковић.

Из Фонда здравственог осигурања Републике Српске (ФЗО РС) кажу да нису надлежни по питању снабдјевености лијекова тржиштем, нити за регистрацију лијекова на тржишту БиХ.

- Али, свакако на рад Фонда, али и на наше пацијенте којима су неопходни лијекови у великој мјери утиче сваки евентуални поремећај тржишта по питању лијекова. Тако да се дешавају спорадичне несташице, а највећи изазов за фондове у БиХ је набавка нерегистрованих лијекова који су потребни пацијентима, али још нису регистровани у Агенцији за лијекове и медицинска средства БиХ - поручују из ФЗО Републике Српске.

Подсјећају да су често указивали на то да произвођачи лијекова нису заинтересовани за тржиште БиХ које је мало и неатрактивно, те немају интерес да се региструју у БиХ, па се често дешава да се за лијекове које набављају путем јавних набавки нико не јави на тендер или се морају набављати интервентним увозом, јер потребни лијекови нису регистровани у БиХ.

- Што се тиче лијекова који се издају на рецепт, конкретно је постојао проблем са лијеком семаглутид, који се издаје на рецепт, а набавља се процедуром јавних набавки. Како набављамо наведени лијек у три дозе, један период је била глобална несташица дозе од 0,5 мг, а тренутно је несташица дозе од 1 мг. Осигурана лица нису ускраћена јер им се прописује и издаје ова мања доза. Према увјерењима уговореног добављача, доза од 1 мг ће бити доступна крајем овог мјесеца - наводе из ФЗО РС.

Такође, како додају, дефицитарни су и лијекови који се налазе на листи А1 - нерегистровани лијекови (најчешће за ријетке болести), али како се налазе на листи лијекова, осигурана лица имају право на рефундацију трошкова ових лијекова ако их сами купе негдје у земљама окружења или иностранству.

- Дакле, дешавају се спорадичне несташице лијекова на тржишту на које ФЗО РС не може да утиче, јер се нпр. дешавају дефектуре на свјетском тржишту, застоји у производњи неког лијека, проблеми приликом увоза, контроле и сл. Оно што је најважније, за лијекове који се налазе на листама лијекова ФЗО РС је омогућио рефундацију трошкова уколико пацијенти сами купе лијекове ако их није било у болници или апотеци, изузев за лијекове који се налазе у Програму лијекова и који су доступни у ограниченим количинама - поручују из ФЗО РС.

Из Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ су такође потврдили да произвођачи спорадично и благовремено најављују несташице одређених лијекова у БиХ.

- БиХ на свом тржишту има доста паралела (исти лијек од више произвођача) те засад не постоји ризик од поремећаја у снабдјевености лијековима - БиХ није у ситуацији у којој се тренутно налазе државе Европске уније. Разлози несташица су различити, али се произвођачи најчешће жале на потешкоће у набављању активних супстанци, амбалаже, осталих репроматеријала потребних за производњу лијекова - кажу из Агенције за "Независне новине".

Подсјетимо, поједине европске земље имају огромне проблеме. Рецимо, несташица се у Француској погоршала алармантном брзином у посљедњих пет година, са око 800 проблематичних медикамената у 2018. на око 3.000 сада. Несташица лијекова присутна је и у другим европским земљама, попут Италије, која је зимус пријавила ограничења у снабдијевању за више од 3.000 лијекова.

Коментари 0
Повезане вијести
Просјечна плата одлична за статистику, катастрофа за живот Просјечна плата одлична за статистику, катастрофа за живот
Наш град богатији за три становника Наш град богатији за три становника
Са тржишта у БиХ повучен усисивач из Кине Са тржишта у БиХ повучен усисивач из Кине
Најчитаније
  • Чувајмо сјећање на невино страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу
    16h 18m
    2
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    18h 57m
    4
  • Сутра прва хуманитарна котлићијада у Источном Сарајеву
    22h 41m
    2
  • Милановић: Заклали ми мајку која је вјеровала у добро у људима
    22h 23m
    13
  • Лиле на Романији окупиле "и старо и младо"
    11h 57m
    1