Нова правила уласка у државе ЕУ за држављане Западног Балкана

23.08.2024. 12:36
0
ИЗВОР: srna.rs

Европска унија је потврдила да ће од 10. новембра ове године почети са радом нови систем уласка и изласка у земље шенгенског простора.

Ове измјене ће обухватити око 60 земаља, укључујући БиХ, чији ће држављани имати другачији начин преласка границе у земље ЕУ, саопштено је из Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података /ИДДЕЕА/ БиХ.

Од путника ће се на граници захтијевати да доставе биометријске податке, као што су отисци прстију и фотографија лица.

Главне измјене укључују увођење система „Entry/Exit System (ЕЕС)“ и „European Travel Information and Authorisation System (ЕТИАС)“, наводи се у саопштењу.

Ови системи представљају онлајн формуларе које ће носиоци пасоша земаља које нису чланице ЕУ морати попунити и уплатити таксу прије уласка у државе ЕУ.

ЕЕС систем се односи на праћење времена и мјеста боравка у ЕУ, како би се осигурало да путници не бораве дуже од 90 дана у периоду од шест мјесеци.

Приликом првог преласка границе, узимаће се биометријски подаци, чиме се елиминише потреба за уношењем печата у пасоше на граничном прелазу. То смањује ризик од злоупотребе идентитета и омогућава носиоцима путних исправа који често прелазе границу да избјегну честу замјену пасоша због попуњености свих страна печатима.

ЕТИАС систем је такође онлајн формулар у којем се уносе подаци о путној исправи, мјесту боравка, уз додатну таксу у износу од седам евра. Овај формулар ће важити до три године или до замјене путне исправе.

Европска унија планира успоставити ЕЕС систем до 10. новембра ове године, док ће ЕТИАС систем постати оперативан половином 2025. године.

Грађани БиХ, који посједују путне исправе посљедње генерације с комплетном биометријом, моћи ће користити нове технологије које се најављују.

С обзиром на то да су ови формулари у онлајн форми, ИДДЕЕА БиХ очекује повећану потребу за употребом квалификованог електронског потписа, који је омогућила грађанима БиХ у јулу ове године.

Ове нове мјере имају за циљ отежати криминалцима или терористима улазак у Европску унију с лажним пасошима.

Коментари 0
Повезане вијести
Нова правила на Инстаграму: Нема више снимања екрана приватних порука Нова правила на Инстаграму: Нема више снимања екрана приватних порука
Нова правила о ручном пртљагу на аеродромима у ЕУ Нова правила о ручном пртљагу на аеродромима у ЕУ
Шта би се десило у Њемачкој ако би напустила ЕУ? Шта би се десило у Њемачкој ако би напустила ЕУ?
Најчитаније
  • Све боје аутистичног спектра – прича једне маме о љубави, борби и успјеху
    14h 19m
    1
  • Лице дошло у просторије Сипе и тамо се предало
    10h 41m
    0
  • Смрт у братовој јакни
    14h 1m
    0
  • Ђокановић: Највећи непријатељ Републике Српске постала је њена власт
    15h 33m
    6
  • Син дипломате међу нападачима на српске ђаке у Сарајеву!?
    7h 34m
    3