Виши суд у Београду донио је још једну одлуку у парничном поступку против дјечака убице који је 3. маја 2023. у Основној школи "Владислав Рибникар" убио деветоро вршњака, радника обезбјеђења и ранио још петоро ученика и наставницу историје.
Одлука је донијета у поступку који је дјечак, који је тешко рањен током масакра, покренуо против дјечака убице, његових родитеља и школе.
- Виши суд у Београду донио је пресуду којом је дјелимично усвојен тужбени захтјев малољетног тужиоца, па су обавезани тужени малољетни убица, његови родитељи Миљана Кецмановић, Владимир Кецмановић и Огледна основна школа „Владислав Рибникар“ да малољетном тужиоцу на име накнаде нематеријалне штете солидарно исплате новчани износ од укупно 3.100.000 динара, и то за претрпљене душевне болове због умањења опште животне активности износ од 1.500.000,00 динара, за претрпљене физичке болове износ од 600.000,00 динара, за претрпљен страх износ од 800.000,00 динара, и за претрпљене душевне болове због наружености износ од 200.000,00 динара, а све са законском затезном каматом почев од дана пресуђења, па до коначне исплате - потврђено је за Курир из Вишег суда у Београду.
Истом одлуком суда, одбијен је тужбени захтјев малољетног тужиоца на име накнаде нематеријалне штете у преосталом дијелу, односно преко досуђених до тражених износа, као неоснован.
- Тужени су обавезани да тужиоцу солидарно накнаде трошкове поступка са законском затезном каматом, почев од дана наступања услова за извршење - наводи се у одлуци суда.
У образложењу пресуде, између осталог, наводи се да је тужени малољетни убица из "Рибникара" одговоран за штету коју су тужиоци претрпјели, имајући у виду да је био способан за расуђивање, док су тужени Владимир Кецмановић и Миљана Кецмановић одговорни за штету које је њихово малољетно дијете проузроковало малољетном тужиоцу, с обзиром на то да је штета настала усљед лошег васпитања малољетника, рђавих примјера и порочних навика које су му тужени као родитељи дали.
- Наиме, тужени Владимир Кецмановић је свог малољетног сина одводио у стрељану, гдје га је научио да рукује ваздушним и ватреним оружјем и гађа у мете, иако таква врста активности очигледно није одговарала узрасту и развоју дјетета. Такође, тужени Владимир Кецмановић одговоран је за штету и с обзиром на то да је у стану у којем је живио са малољетним сином и осталим члановима породице, држао ватрено оружје на мјесту које је било доступно и недовољно обезбијеђено, тако што је предметно оружје и муницију чувао у најпрометнијем дијелу стана, у ормару, у ходнику при самом уласку у стан, дакле на начин који није био довољно безбједан и адекватан, а ово утолико прије када се има у виду да је малољетник успио и да дође до шифре, што је све у крајњој линији и довело до употребе оружја и муниције од стране његовог малољетног сина - наводи се у одлуци суда.
Истовремено, суд налази да је тужена Миљана Кецмановић одговорна за штету, будући да се није успротивила нити је спријечила да њен супруг заједничко малољетно дијете одводи у стрељану, гдје је научио да рукује ватреним оружјем, нити је водила рачуна о томе на који начин је ватрено оружје њеног супруга одложено, односно обезбијеђено у стану у којем су заједно живјели.
- С обзиром да је у конкретном случају ријеч о малољетном тринаестогодишњем дјетету, које је у адолесцетном периоду још увијек раног сазријевања, и над којим родитељи морају имати појачану пажњу и обазривост, и у оним околностима гдје у кући није доступно оружје и дијете није обучено за његово коришћење, то је закључак суда да су таквим својим понашањем, тужени Владимир и Миљана Кецмановић показали да се као родитељи нису старали о васпитању и развоју свог заједничког малољетног сина, због чега су и одговорни за нематеријалну штету коју је претрпио малољетни тужилац - наводи се у одлуци.
Суд је нашао да постоји одговорност за штету и на страни тужене Основне огледне школе „Владислав Рибникар“, полазећи од тога да школа као васпитно-образовна установа има обавезу да обезбиједи безбједно окружење за ученике и да организује надзор над њима током боравка у школи. Према оцјени овог суда, управо пропуштањем тих обавеза, створена је одговорност школе за штету коју је малољетни ученик изазвао, јер се ради о предвидивом ризику, који је могао и морао бити спријечен.
- Против ове пресуде дозвољена је жалба Апелационом суду у Београду у року од 15 дана од дана пријема исте - наводи се у одлуци.
Парнично одјељење овог суда, у марту је донијело одлуку по којој дјечак убица, његови родитељи и школа у којој се масакр догодио породицама убијене дјеце на име накнаде нематеријалне штете морају да исплате 344.100.000 динара.
У мају ове године суд је донио одлуку и у поступку који је покренула наставница историје Татјани Стевановић, која је тешко рањена у масакру морају да исплате 6.900.000 динара.
Такође, пресудом која је донијета пред истим судом, Владимир Кецмановић је осуђен на 14 и по година затвора због запуштања и злостављања сина као и због тога што је малољетно дијете водио у стрељану, учио га да пуца и учинио му доступним своја два пиштоља, док је Миљана Кецмановић кажњена са три године затвора зог запуштања и злостављања сина.
На ову пресуду, родитељи дјечака убице су се жалили и очекује се да ускоро Апелациони суд у Београду донесе одлуку у овом предмету.