Обавезе привреде Републике Српске на крају прошле године достигле су 17,85 милијарди КМ и веће су за 335,3 милиона КМ у односу на годину раније. Посебно забрињава чињеница да су краткорочне обавезе имале драстичан раст.
Према подацима Привредне коморе Републике Српске дугорочне обавезе на крају прошле године су износиле 6,97 милијарди КМ и смањене су за 302,22 милиона, док су краткорочне обавезе достигле 10,88 милијарди КМ, што је скок за 637,57 милиона КМ.
Повећана су и краткорочна потраживања привреде и то за 202,77 милиона КМ или 4,2 одсто и на крају прошле године су износила 5,03 милијарде КМ.
Коефицијент текуће ликвидности, који показује однос текућих средства и текућих обавеза, износио је 1,1, и погоршан је у односу на 2019. годину када је био 1,13.
Укупни приходи остварени у привреди Републике Српске у 2020. години износили су 21,11 милијарди КМ што је за 413,47 милиона КМ мање у односу годину раније, док су расходи били 19,41 милијарду КМ и смањени су за 768,09 милиона КМ.
Укупна нето добит лани је износила 1,87 милијарди КМ и повећана је за 113,86 милиона КМ, док је нето губитак износио 333,96 милиона КМ и скоро је преполовљен у односу на 2019. годину.
-Нето губитак је смањен за 245,64 милиона КМ, односно за 42,4 одсто у односу на губитак остварен у 2019. години- наводе у Привредној комори РС.
Економски аналитичар Предраг Дудуковић за CAPITAL каже да су подаци о смањењу дугорочних и повећању краткорочних обавеза очекивани за прошлу годину која је била веома изазовна.
-Краткорочне обавезе проистичу из тренутних проблема са ликвидношћу, односно указују на тренутни недостатак новца, док дугорочне обавезе проистичу из инвестицијиа. То показује да су у претходној години предузећа мање инвестирала што је, на неки начин, нормално у ситуацији када не знате како ћете сутра пословати. Дакле, ти подаци су потпуно реални за годину у којој смо били, али они нису добри- казао је Дудуковић.
И на повећање добити и мањи губитак, истиче, највише је утицао повећан опрез привредника и смањење расхода, иако постоје и предузећа која су енормно повећала своју добит, а на што је, такође, утицала пандемија.
Портпарол Привредне коморе Републике Српске Владимир Благојевић каже да је већина привредника у прошлој години, усљед неизвјесности коју је донијела пандемија вируса корона, одустала од реинвестирања добити због чега је она на крају године била већа него у 2019.
-Такође, због тога су смањене и дугорочне обавезе. Због неизвјесности коју је донијела корона привредници се нису одлучивали да иду у дугорочна задужења, већ су проблеме ликвидности и друге проблеме рјешавали краткорочним задужењима- нагласио је Благојевић.
Истакао је да је веома значајно то што је у години пандемије дошло до повећања плата, па су тако трошкови бруто зарада и накнада повећани за 150 милиона КМ.
Финансијске извјештаје за 2020. годину Агенцији за посредничке, информатичке и финансијске услуге предало је 10.248 правних лица, што је за 89 више у односу на њихов број у 2019. години.