Обиљежавање 30 година од страдања Срба у Средњем Подрињу и Бирчу

16.06.2022. 10:09
0
ИЗВОР: katera.news

Ове године, 2. јула 2022.  у Братунцу ће бити одржан парастос и помен за 3267 српских жртава у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату у Средњем Подрињу и Бирчу.

Према програму обиљежавања, у суботу, 2. јула у 8.00 часова у братуначком храму биће служена Света архијерејска литургија уз началство Његове светости патријарха српског г. Порфирија, митрополита Дабробосанског г. Хризостома и више архијереја.

Парастос и полагање вијенаца и цвијећа биће уприличено на градском и војничко гробљу у 10.30 часова, а потом, у 12.00 часова на градском тргу биће одржан културно-умјетнички програм.

  • Слика
  • Слика

Ни након 30 година од ових злочина нико није оптужен, нити осуђен. Тишина је прекрила њихове хумке.

Страдања Срба Средњег Подриња и Бирча кроз цијели 20. вијек, осим непрекидне геноцидне намјере према српском народу, свједоче и неугасиву жељу тог народа за миром, опстанком и слободом.
 
Обиљежавањем страдања не оживљава се само сјећање на злочин убиства, нити се само одаје пошта према принијетој жртви на олтар отаџбине, него се слави и живот и васкрсење у испуњењу Христових ријечи:
 
”Од ове љубави нико нема веће, да ко живот свој положи за пријатеље своје“.
 
Невине жртве и њихови најближи, осим што вапе за земаљском и небеском правдом, пјевају и најљепшу оду братској љубави и слободи, преноси Деспотовина.
Коментари 0
Повезане вијести
Патријарх Порфирије 4. јула служи парастос убијеним Србима средњег Подриња и Бирча Патријарх Порфирије 4. јула служи парастос убијеним Србима средњег Подриња и Бирча
Општина Источно Ново Сарајево и Град Источно Сарајево организују бесплатан превоз у Братунац Општина Источно Ново Сарајево и Град Источно Сарајево организују бесплатан превоз у Братунац
То нису били људи, већ звијери: Страдање браће Петра и Павла То нису били људи, већ звијери: Страдање браће Петра и Павла
Најчитаније
  • Борбе на Трескавици 1995. године (ФОТО)
    22h 39m
    14
  • На данашњи дан умро велики Борислав Пекић: Српски писац који је свој живот посветио борби за слободу
    21h 17m
    0
  • Лице из Источне Илиџе преварено за 5.200 КМ приликом куповине монтажне гараже
    20h 5m
    0
  • Српска невјеста из Холивуда
    9h 27m
    0
  • Источно Ново Сарајево: Из теретног возила украдени алат и каблови за струју
    20h 19m
    0