Обиљежавање 32 године од страдања Срба у средњем Подрињу 6. јула

26.06.2024. 15:31
1
ИЗВОР: srna.rs

У Братунцу ће у суботу, 6. јула бити обиљежене 32 године од српског страдања у средњем Подрињу и Бирчу, а парастос за 3.267 српских жртава служиће Његова светост патријарх српски Порфирије, саопштено је из Одбора за организацију овог комеморативног скупа.

Програм обиљежавања почеће у 9.30 часова служењем Свете архијерејске литургије у Цркви Успења Пресвете Богородице у Братунцу.

Служење парастоса настрадалима у Одбрамбено-отаџбинском рату предвиђено је у 12.00 часова на братуначком гробљу.

Након парастоса званичници ће положити цвијеће и вијенце код Централног спомен-крста на братуначком гробљу, а потом ће се обратити присутнима.

Овогодишњи програм сјећања на страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу биће одржан под називом "32 године - злочин без казне".

Помен се даје свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се поводом 32 година од великог страдања Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио, а десет се још воде као нестали.

Муслиманске јединице из Сребренице су током Одбрамбено-отаџбинског рата најчешће нападале српска села на највеће православне празнике, а на Петровдан 1992. године напале су села Залазје, Биљачу, Сасе и Загоне убијајући све што су стигли, пљачакајући и палећи српску имовину.

Тако су наставили реализацију плана етничког чишћења започетог у априлу исте године, према којем су уништавали све што је српско, да би трагове постојања Срба на овим просторима потпуно затрли, јер су, осим убијања и прогона цивилног становништва и уништавања имовине, уништавали и српска гробља и богомоље.

Муслиманске снаге су током цијеле 1992. године нападале српска села и убијале и уништавале све што је српско.

Да би заштитиле српско становништво у Средњем Подрињу од уништења Војска Републике Српске у прољеће 1993. године покреће контраофанзиву, али до ослобађања Сребренице тада није дошло због интервенције међународне заједнице која је ову, тада муслиманску, енклаву прогласила заштићеном демилитаризованом зоном УН.

Муслиманска команда припремала је акције и користећи заштиту међународних војних снага /Унпрофор/ организовала је нападе на српске положаје, посебно 1995. године када су јаке снаге из заштићене зоне кренуле у напад на команду Главног штаба Војске Републике Српске у Црној Ријеци код Хан Пијеска.

Тај напад је разбијен и убрзо је услиједило ослобађање Сребренице која улази у уставно-правни састав Републике Српске у јулу 1995. године. 

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    SOS 27.06.2024. 12:49
    Iiiiii? Zakasnila politika RS! Niko ne mari! Zašto? Pitajte vlast!!!!!
Повезане вијести
Ивановић: Половина заробљених подлегла мучењу у сребреничким логорима Ивановић: Половина заробљених подлегла мучењу у сребреничким логорима
Вучетић: Убице моје породице и 46 дјеце још су на слободи Вучетић: Убице моје породице и 46 дјеце још су на слободи
Александар Лончаревић из Братунца већ 33 године тражи правду за трудну сестру убијену 1992. године Александар Лончаревић из Братунца већ 33 године тражи правду за трудну сестру убијену 1992...
Најчитаније
  • Др Бојан Стевановић нови специјалиста на Одјељењу гинекологије и акушерства
    21h 7m
    2
  • Лице активирало експлозивну направу у Сокоцу
    1h 36m
    0
  • Тешка несрећа у БиХ: Једно погинуло, двоје у болници
    14h 41m
    0
  • Из буџета предсједника Републике Српске биће одобрена средства за изградњу вртића у Палама
    21h 40m
    3
  • Исповијести Српкињa силовaних у Сaрaјеву (1) - Жртве памте злогласни Централни затвор
    23h 1m
    7