На Сокоцу је данас обиљежен Дан одбране Сарајевско-романијске регије у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.
Како је саопштено из Општине Пале, на Српском војничком спомен-гробљу Нови Зејтинлик служен је помен погинулим српским борцима, након чега су положени вијенци и цвијеће на централни Спомен-крст, а потом је у манастиру Светог Георгија Побједоносца на Равној Романији служен парастос погинулним борцима.
Начелник општине Пале Дејан Којић рекао је да је Сарајевско-романијски корпус Војске Републике Српске заједно са припадницима МУП-а Српске херојски одбранио Сарајевско-романијску регију у протеклом рату.
- Сви учесници рата знају да је сарајевско ратиште било једно од најтежих током протеклог рата о чему најбоље свједочи чињеница да је за стварање Републике Српске живот дало око 4.200 бораца, а само на Зејтинлику је сахрањено 949 наших сабораца. Сарајевско-романијски корпус и МУП зауставили су чак 35 непријатељских офанзива. Хвала нашим херојима, нека им је вјечна слава и нека почивају у миру - поручио је Којић.
Фото: Општина Пале/Фејсбук
На унутрашњим зидовима Манастира Светог Георгија на Равној Романији, умјесто иконописа, уписана су имена 4.210 српских бораца, погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.