О`Брајен: Приштина да повуче одлуку о забрани динара на Космету

13.02.2024. 21:00
0
ИЗВОР: srna.rs

Помоћник америчког државног секретара Џејмс О`Брајен изјавио је да приштинске власти треба да повуку одлуку централне банке у Приштини о забрани употребе динара на Косову и Метохији.

- Веома смо забринути, јер ово показује неспособност владе да служи својим грађанима. Ова одлука је саопштена исхитрено, без упозорења и без покушаја да се постојећи механизми користе за проналажење одговора на све проблеме који би се могли појавити - рекао је О`Брајен.

Он је нагласио да је приштинска влада оставила одређени број грађана Косова и Метохије у недоумици како да плаћају хљеб, кирију и струју и истакао да је Приштина забраном динара довела у питање партнерство са Сједињеним Државама јер је ту одлуку донијела упркос противљењу Вашингтона.

- Имао сам неколико разговора са /премијером самопроглашеног Косова Аљбином/ Куртијем у периоду пре објављивања одлуке. Разумео је нашу забринутост, обећао је да ће радити на томе, али је јасно одлучио да одобри одлуку. Ако нас не третира као партнера, поставља се питање да ли ову владу можемо сматрати партнером - рекао је О`Брајен.

Одговарајући на питање да ли САД намјеравају да Приштини уведу рестриктивне мјере уколико не одустане од те одлуке, О`Брајен је навео да не упућује јавно "нејасне пријетње". "Али, ако нас не третира као партнера, ни ми се нећемо односити према влади Косова као према партнеру", рекао је О`Брајен.

Специјални изасланик САД за Балкан Габријел Ескобар изјавио је да је та земља била потпуно јасна да не може бити једностраних потеза на Косову и Метохији, као и да ће такви потези имати посљедице.

Ескобар је, поводом одлуке Приштине о забрани динара на Косову и Метохији, истакао да би о тим питањима требало да се комуницира са роковима који не утичу на становништво.

- Ми смо спремни да помогнемо у решавању проблема, али Београд и Приштина морају да се врате дијалогу и поштују постојеће договоре - рекао је Ескобар и нагласио да би многа од тих питања могла да се ријеше успостављањем заједнице српских општина.

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је да је америчка влада била веома јасна када је ријеч о забринутости због намјере о забрани динара на Косову и Метохији и шта то значи за људе који тамо живе.

Хил је у Вашингтону, гдје је присуствовао пријему поводом Дана државности Србије, рекао да не жели да улази у детаље онога што се тренутно дешава на Косову и Метохији, али да морају да буду побољашни односи Београда и Приштине, односно "постигне нормализација", као и да вјерује да се многи проблеми, укључујући и динар, морају рјешавати дијалогом, преноси Тањуг.

Уредба која предвиђа да је евро једина валута за готовинска плаћања на Косову и Метохији ступила је на снагу 1. фебруара упркос снажном међународном притиску да буде одгођена њена примјена.

Коментари 0
Повезане вијести
На православном гробљу код Обилића порушена два споменика На православном гробљу код Обилића порушена два споменика
Отворена изложба о српској културној баштини на Косову и Метохији Отворена изложба о српској културној баштини на Косову и Метохији
Сутра отварање изложбе "Српски средњовековни споменици у опасности" у Источном Сарајеву Сутра отварање изложбе "Српски средњовековни споменици у опасности" у Источном Сарајеву
Најчитаније
  • "Мама, хоће ли те доктори излијечити?": Позовимо 17046 за Весну Субашић!
    22h 28m
    0
  • У саобраћајној несрећи погинуло лице из Вишеграда, четири лица повријеђена
    21h 16m
    0
  • Вечерас хуманитарни тренинг за Весну Субашић у Источном Сарајеву
    17h 24m
    1
  • Шешлија се враћа у Индонезију: "За Фамос сам увијек ту"
    20h 50m
    0
  • Шеранић: Здравље важније од свега – угоститељи подржали закон о пушењу
    18h 11m
    2