Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O`Brajen izjavio je da prištinske vlasti treba da povuku odluku centralne banke u Prištini o zabrani upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji.
- Veoma smo zabrinuti, jer ovo pokazuje nesposobnost vlade da služi svojim građanima. Ova odluka je saopštena ishitreno, bez upozorenja i bez pokušaja da se postojeći mehanizmi koriste za pronalaženje odgovora na sve probleme koji bi se mogli pojaviti - rekao je O`Brajen.
On je naglasio da je prištinska vlada ostavila određeni broj građana Kosova i Metohije u nedoumici kako da plaćaju hljeb, kiriju i struju i istakao da je Priština zabranom dinara dovela u pitanje partnerstvo sa Sjedinjenim Državama jer je tu odluku donijela uprkos protivljenju Vašingtona.
- Imao sam nekoliko razgovora sa /premijerom samoproglašenog Kosova Aljbinom/ Kurtijem u periodu pre objavljivanja odluke. Razumeo je našu zabrinutost, obećao je da će raditi na tome, ali je jasno odlučio da odobri odluku. Ako nas ne tretira kao partnera, postavlja se pitanje da li ovu vladu možemo smatrati partnerom - rekao je O`Brajen.
Odgovarajući na pitanje da li SAD namjeravaju da Prištini uvedu restriktivne mjere ukoliko ne odustane od te odluke, O`Brajen je naveo da ne upućuje javno "nejasne prijetnje". "Ali, ako nas ne tretira kao partnera, ni mi se nećemo odnositi prema vladi Kosova kao prema partneru", rekao je O`Brajen.
Specijalni izaslanik SAD za Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je da je ta zemlja bila potpuno jasna da ne može biti jednostranih poteza na Kosovu i Metohiji, kao i da će takvi potezi imati posljedice.
Eskobar je, povodom odluke Prištine o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji, istakao da bi o tim pitanjima trebalo da se komunicira sa rokovima koji ne utiču na stanovništvo.
- Mi smo spremni da pomognemo u rešavanju problema, ali Beograd i Priština moraju da se vrate dijalogu i poštuju postojeće dogovore - rekao je Eskobar i naglasio da bi mnoga od tih pitanja mogla da se riješe uspostavljanjem zajednice srpskih opština.
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da je američka vlada bila veoma jasna kada je riječ o zabrinutosti zbog namjere o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji i šta to znači za ljude koji tamo žive.
Hil je u Vašingtonu, gdje je prisustvovao prijemu povodom Dana državnosti Srbije, rekao da ne želi da ulazi u detalje onoga što se trenutno dešava na Kosovu i Metohiji, ali da moraju da budu poboljašni odnosi Beograda i Prištine, odnosno "postigne normalizacija", kao i da vjeruje da se mnogi problemi, uključujući i dinar, moraju rješavati dijalogom, prenosi Tanjug.
Uredba koja predviđa da je evro jedina valuta za gotovinska plaćanja na Kosovu i Metohiji stupila je na snagu 1. februara uprkos snažnom međunarodnom pritisku da bude odgođena njena primjena.