У Комплексу „Источник“ – ресторан Кула у Источној Илиџи данас је одржан састанак, упознавање и информисање институција у систему заштите од насиља, социјалне и здравствене заштите и других актера у локалној заједници, о концепту Мреже 4П - мреже пружања подршке у приступу правди и социјалним услугама у локалној заједници.
Неколико активних жена, различитих примарних професија са подручја града Источно Сарајево су чланице ове мреже - Даниела Четковић, дипломирана економисткиња, судска асистентица у Опшинском суду Сарајево, Босиљка Дуњић, магистар социјалног рада, запослена у Центру за ментално здравље Источно Сарајево, Роксанда Мичић, професорица и преводилац енглеског језика, предсједница Удружења грађана „Пробуди се“ Источно Сарајево, Тијана Гаврић Мичић, магистар техничких наука, чланица управног одбора Удружења грађана „Пробуди се“ Источно Сарајево и Веселинка Павловић, запослена у Средњој школи Пале.
- Потакнуте измјенама и допунама оба ентитетска Закона о заштити од насиља у породици којима је институт лице/особа од повјерења уведен као механизам подршке жртвама насиља у породици, одлучиле смо се на покретање програма обуке за помагачице из цијеле БиХ, које могу бити значајан ресурс у својим локалним заједницама, бити лице од повјерења за жене које доживљавају насиље и требају помоћ и заштиту - навеле су чланице Мреже 4П.
На састанку је разговарано о примјени института ”лице од повјерења“ – добробит за жене жртве насиља и институције у систему заштите, за лакши и бржи приступ информацијама и правима, те подршка током комуникације са институцијама у систему заштите.
Такође, разговарано је и о програму обуке помагачица из цијеле БиХ које чине Мрежу пружања подршке 4П и које могу бити лица од повјерења – потенцијалне нове обуке за помагачице.
Мрежа 4П окупља 85 обучених, оснажених помагачица присутних у локалним заједницама широм БиХ и на услузи су женама са искуством насиља и у ризику од насиља. Помагачице им могу помоћи да на адекватан начин реализирају своја права или дођу до поузданих, корисних и тачних информација о статусу одређеног проблема, те да се осјећају подржано и додатно оснажено.
Дуњићева је навела да активности и дјеловање у пружању подршке женама представљају јединствен вид подршке на нивоу локалне заједнице којим се постиже двоструки учинак.
- За жене то је прилагођен, лакши, бржи приступ информацијама и правима, подршку приликом комуницирања са институцијама у систему заштите, као и оснаживање за ефективно укључивање у судски поступак - навела је она.
За институције у ланцу система заштите, додала је, то је превазилажење проблема у пракси, најчешће узрокованих неинформираношћу и неукошћу жена жртава/преживјелих насиља.