U Kompleksu „Istočnik“ – restoran Kula u Istočnoj Ilidži danas je održan sastanak, upoznavanje i informisanje institucija u sistemu zaštite od nasilja, socijalne i zdravstvene zaštite i drugih aktera u lokalnoj zajednici, o konceptu Mreže 4P - mreže pružanja podrške u pristupu pravdi i socijalnim uslugama u lokalnoj zajednici.
Nekoliko aktivnih žena, različitih primarnih profesija sa područja grada Istočno Sarajevo su članice ove mreže - Daniela Četković, diplomirana ekonomistkinja, sudska asistentica u Opšinskom sudu Sarajevo, Bosiljka Dunjić, magistar socijalnog rada, zaposlena u Centru za mentalno zdravlje Istočno Sarajevo, Roksanda Mičić, profesorica i prevodilac engleskog jezika, predsjednica Udruženja građana „Probudi se“ Istočno Sarajevo, Tijana Gavrić Mičić, magistar tehničkih nauka, članica upravnog odbora Udruženja građana „Probudi se“ Istočno Sarajevo i Veselinka Pavlović, zaposlena u Srednjoj školi Pale.
- Potaknute izmjenama i dopunama oba entitetska Zakona o zaštiti od nasilja u porodici kojima je institut lice/osoba od povjerenja uveden kao mehanizam podrške žrtvama nasilja u porodici, odlučile smo se na pokretanje programa obuke za pomagačice iz cijele BiH, koje mogu biti značajan resurs u svojim lokalnim zajednicama, biti lice od povjerenja za žene koje doživljavaju nasilje i trebaju pomoć i zaštitu - navele su članice Mreže 4P.
Na sastanku je razgovarano o primjeni instituta ”lice od povjerenja“ – dobrobit za žene žrtve nasilja i institucije u sistemu zaštite, za lakši i brži pristup informacijama i pravima, te podrška tokom komunikacije sa institucijama u sistemu zaštite.
Takođe, razgovarano je i o programu obuke pomagačica iz cijele BiH koje čine Mrežu pružanja podrške 4P i koje mogu biti lica od povjerenja – potencijalne nove obuke za pomagačice.
Mreža 4P okuplja 85 obučenih, osnaženih pomagačica prisutnih u lokalnim zajednicama širom BiH i na usluzi su ženama sa iskustvom nasilja i u riziku od nasilja. Pomagačice im mogu pomoći da na adekvatan način realiziraju svoja prava ili dođu do pouzdanih, korisnih i tačnih informacija o statusu određenog problema, te da se osjećaju podržano i dodatno osnaženo.
Dunjićeva je navela da aktivnosti i djelovanje u pružanju podrške ženama predstavljaju jedinstven vid podrške na nivou lokalne zajednice kojim se postiže dvostruki učinak.
- Za žene to je prilagođen, lakši, brži pristup informacijama i pravima, podršku prilikom komuniciranja sa institucijama u sistemu zaštite, kao i osnaživanje za efektivno uključivanje u sudski postupak - navela je ona.
Za institucije u lancu sistema zaštite, dodala je, to je prevazilaženje problema u praksi, najčešće uzrokovanih neinformiranošću i neukošću žena žrtava/preživjelih nasilja.