Одржан Сабор изворног пјевања "Пјевај Романијо"

02.08.2024. 17:57
0
ИЗВОР: srna.rs

У Мокром код Пала данас је одржан Сабор изворног пјевања, фолклора и гусала "Пјевај Романијо", на којем су учествовале мушке и женске пјевачке групе и народни гуслари из Републике Српске, Србије и Црне Горе.

Вођа мушке пјевачко-изворне групе Културно-умјетничког друштва /КУД/ "Романијска врела" из Мокрог Којо Вучићевић рекао је новинарима да је одржавање оваквих сабора важно због његовања традиције и преношења на будућа покољења.

Предсједник Удружења за очување традиције и културе женске изворне групе "Планинке" са Пала Винка Чечар каже да постоје око 30 година и да им је циљ да се изворна пјесма не би заборавила, поготово Романијска.

- Традицију и обичаје треба чувати, јер ако то изгубимо нећемо знати ни ко смо, шта смо, одакле. Изворна пјесма је веза са традицијом, својеврстан поглед уназад, веза са корјенима, прецима - истакла је Чечарева.

Сабор је организовало Културно-умјетничо друштво "Романијска врела" из Мокрог, а помогли су и општина Пале, Црквена општина Мокро и Туристичка организација града Источно Сарајево.

Коментари 0
Повезане вијести
„Мјесец даривања - помозимо заједно“ у Палама од 5. марта до 5. априла „Мјесец даривања - помозимо заједно“ у Палама од 5. марта до 5. априла
Пале: Општина суфинансира куповину два стана за породице погинулих бораца Пале: Општина суфинансира куповину два стана за породице погинулих бораца
Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева – Милан Симовић Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева – Милан Симовић
Најчитаније
  • Можда нисте знали о Невесињу
    5h 56m
    41
  • Како су Срби оставили велики траг у историји Русије
    4h 59m
    3
  • На данашњи дан умро Стефан Немања - оснивач династије Немањића
    14h 52m
    0
  • Прича о Јевти - ратнику који је на плећима изнио брдски топ преко Албаније
    14h 57m
    0
  • На данашњи дан почео Топлички устанак
    14h 50m
    0