Одржана сједница Савјета безбједности УН

07.05.2025. 09:47
0
ИЗВОР: katera.news/srna.rs/БН/Н1

У Њујорку jе одржана сједница Савјета безбједности Уједињених нација на којој се расправља о политичкој ситуацији у БиХ.

Став Републике Српске заступала је српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.

Цвијановић: БиХ вратити у уставни оквир

Она се, иако тренутно предсједава трочланом Предсједништву БиХ, обратила у Уставом дефинисаном својству српског члана Предсједништва.

- Дејтонским споразумом високом представнику није дато овлашћење да доноси законе, суспендује уставе, кривично гони изабране званичнике и политичке странке или влада декретима. Ипак, Кристијан Шмит управо то чини, а то су чинили и неки његови претходници, и то немали број пута. И управо у томе лежи срж континуиране кризе у БиХ, чијој кулминацији данас свједочимо – рекла је она, пише Срна.

Она је навела да актуелну кризу није изазвала Република Српска, нити је криза у њеном интересу.

Како додаје, криза је посљедица Шмитове „најекспанзивнијег и најауторитарнијег испољавања моћи, праћеног противправним наметањем бројних декрета.“

- Стога, осудити поступке Републике Српске без претходног бављења Шмитовим противправним интервенцијама није само погрешно, него и пристрасно, са опасним импликацијама – рекла је она, додајући да је „Република Српска провоцирана Шмитом и уплитањем у политику.

- Српска поштује интегритет БиХ према Дејтону. Желимо да је вратимо на правни оквир – рекла је она.

Србија наставља да даје свој допринос регионалном миру и стабилности у складу са својим могућностима

Радомир Илић, представник Србије при УН-у, рекао је да ће Србија наставити да даје свој допринос регионалном миру и стабилности у складу са својим могућностима.

- Било каква нестабилност може се прелити на нашу земљу, успорити економски развој и реформе. Дејтонски споразум је окончао рат и осигурао мир и сигурност током протеклих 30 година. Очување стабилности захтјева пуно поштовање уставних механизама који су његова окосница. БиХ је мултиетничко друштво и сви се сјећају и трагедија и радости због тога. Како би се сачувала разноликост као снага, она се мора поштовати – рекао је Илић у обраћању.

Он је, преноси Н1, рекао да нико у БиХ не би требао бити "уставно рањив".

- Морамо поштовати структуру засновану на два ентитета и три народа. Нико у БиХ не би требао бити уставно рањив. У комплексном окружењу БиХ не можемо имати вањско наметање одлука. То може само кршити уставом загрантована права. Проблем је функционисање БиХ, а то није узроковао Дејтонски споразум него покушаји да се тај споразум угрози – рекао је.

Хрватска позива на дијалог

Хрватска позива све политичке актере у БиХ да се укључе у конструктиван дијалог и сарадњу и сматра да је потребно одговорно ангажовање како би се спријечила ескалација и помогло управљање кроз политичку кризу, изјавио је представник Хрватске у УН Хрвоје Ћурић Хрватинић.

Он је током полугодишње дебате Савјета безбједности УН о БиХ рекао да је одговорност политичара и институција у БиХ да постепено преузму на себе бригу о стабилности и функционалности БиХ, што је главни преддуслов за европски пут БиХ.

- Цијенимо рад високог представника и његова постигнућа током овог мандата, ипак, реферишући са на 67. извјештај високог представника додајем да би овај извјештај био прихватљиви уз балансиранији третман свих политичких актера, посебно оних активности који су противне политичком статусу Хрвата као најмање заступљених и најрањивијих међу конститутивним народима - нагласио је Хрвоје Ћурић Хрватинић, представник Хрватске у УН-у, преноси Н1.

САД посвећене миру

Привремени замјеник сталног представника САД-а у Уједињеним нацијама Џон Кели  поручио је да његова земља остаје посвећена миру и стабилности БиХ.

- Позивам политичке лидере да избјегавају потезе који могу да доведу до ескалације насиља. САД се чврсто противе сецесионистичкој реторици и подржавају мултиетнички карактер, територијални интегритет и суверенитет БиХ. Поздрављамо доприносе Мисије ЕУФОР-а Алхтеа на осигурању сигурности грађана у БиХ те препознајемо допринос високог представника међународне заједнице на провођењу цивилног дијела Дејтонског мировног споразума. САД подржавају напоре БиХ на осигуравању будућности за све њене грађане. Сваки члан овог вијећа требао би подржати БиХ у њеним настојањима – рекао је он, пише БН.

Амбасадорица Уједињеног Краљевства: Ово није колонијализам

Амбасадорица Уједињеног Краљевства одбацила је наводе Русије да је „колонијализам“ то што је међународна заједница присутна у БиХ, те да је разлог присуства да БиХ буде стабилна и функционална земља.

- Постоји једна пријетња томе данас, а то је Милорад Додик, предсједник Српске. Његови сецесионистички потези, његови неуставни закони, пријетње усвајањем новог антидејтонског устава представљају директну пријетњу суверенитету, тероторијалном интегритету и независности - става је Карен Пирс, специјална изасланица Велике Британије за БиХ, преноси Н1.

Небензја: БиХ ослободити од ОХР-a

Амбасадор Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја напустио је сједницу током излагања Кристијана Шмита рекавши да не жели слушати пристрастан извјештај Кристијана Шмита.

- Желимо исказати да се не слажемо са присуством Шмита као тзв. високог представника. Савјет безбједности га није подржало као високог представника. Постоји 25 година праксе подржавања виског представника и без овлаштења СБ сигурности то мјесто остаје упражњено. Он нема право да говори у име међународне заједнице, може боравити у приватном својству и тако га посматрамо данас. Не намјеравам проводити вријеме слушајући његове пристрасне идеје - рекао је руски амбасадор.

На сједницу се вратио када је Шмит завршио излагање, а у обраћању присутнима поручио да је вријеме да ОХР оде из Босне и Херцеговине.

- Налог за хапшење Додика само појачава тензије у земљи и региону умјесто да радимо на томе да их смањимо. 23. априла је био инцидент у Источном Сарајеву гдје је група из СИПА-е покушала да уручио налог за хапшење Додика и то можемо само схватити као једну провокацију. Један од инспектора СИПА-е је осумњичен за ратне злочине против српске популације, а један се сумњичи за везе са страним и тајним агенцијама. Ми смо увјерени да Савјет УН-а треба изразити да је ово неприхватљиво, поготово ако узмемо у обзир улогу запада који учествује у увођењу безакоња. Ово деструктивно понашање је срж садашње кризе. Покушаји да се сва одговорност стави на Бањалуку као што смо чули данас, нису од помоћи и прихватљиви. Требамо се фокусирати на узроке ове кризе, а не на логичке посљедице. Не само да није фер издвајати српски народ, већ је и контрадикторно и такви потези нас воде само до застоја. Било би добро ослободити становнике БиХ спољашњих утицаја које трују околности. Требају преузети одговорност за себе и своје одлуке. Предлажемо да Савјет изда једну трезвену процјену стања у БиХ - рекао је Небензја.

Генг Шуан: Главни узрок проблема је коришћење бонских овлаштења

За политичку кризу БиХ и Кина оптужује Запад и високог представника у БиХ.

- Кристијан Шмит је додатно погоршао ситуацију у БиХ позивањем на такозвана бонска овлашћења и унио неслогу и тензије међу становништво у БиХ, умјесто да их ублажи - изјавио је кинески амбасадор у УН Генг Шуанг.

Он је истакао да је Шмит довео БиХ тешку политичку ситауцију.

Подсјећајући да осуђујућу пресуду против предсједника Републике Српске Милорада Додика и да је Народна скупштина је донијела одређене законе, кинески представник у УН Генг Схуанг је рекао да је то довело до етничких тензија.

- Тренутне тензије не служе ни једној страни, не иду у правцу мира и сигурности - рекао је он, преноси БН.

Генг је подсјетио да Савјет безбједности УН није подржао именовање Шмита, те да ОХР има улогу и овлашћења у посебним ситуацијама и не треба их сматрати трајним.

Према његовим ријечима, Кина позива све стране у БиХ на уздржаност и отворен и конструктиван дијалог.

- Ако се дозволи да се погорша ситуација, то ће аутоматски угрозити интересе свих у БиХ - упозорио је Генг.

Генг је поновио да је Кина досљедна када се ради о ставу да треба поштовати сувереност и територијални интергритет БиХ, те да конститутивним народима у БиХ треба дозволити независно управљање.

Шмит критиковао власт Републике Српске

На самом почетку свог извјештаја, Криситијан Шмит је изнио своје виђење ситуације која је настала након што је Суд БиХ изрекао првостепену пресуду Милораду Додику за непоштовање одлука високог представника. Шмит је „посебно опасним кораком“ назвао намјере власти у Републици Српској да уђу у процедуру новог устава.

- Након пресуде, Додик је интензивирао нападе на уставни поредак. Чак је и указао на могућност сецесије – рекао је Шмит и подсјетио како је Уставни суд БиХ поништио све законе које је усвојила НСРС.

– Институције створене Дејтоном као што је Уставни суд БиХ морају спријечити ове акције како не би дошло до распада државе, рекао је Шмит те оцијенио да је коалиција на нивоу БиХ озбиљно угрожена и да је дошло до оклијевања на ЕУ путу.

Шмит је рекао да му посљедњих дана све више прилазе грађани свих нација и питају: „Господине Шмит, можете ли се побринути да овдје опет не избије рат?“

Коментари 0
Повезане вијести
Усвојен Приједлог одлуке о изради регулационог плана спортско рекреативног подручја "Јахорина" Усвојен Приједлог одлуке о изради регулационог плана спортско рекреативног подручја "Јахор...
Рогатица: Усвојена стратегија развоја пољопривреде и руралног подручја Рогатица: Усвојена стратегија развоја пољопривреде и руралног подручја
Улица у Источној Илиџи понијеће име јасеновачких жртава, повеља општине ХО „Срби за Србе“ Улица у Источној Илиџи понијеће име јасеновачких жртава, повеља општине ХО „Срби за Србе“
Најчитаније
  • За Божом Лопатићем из Булога интензивно трага полиција
    15h 31m
    2
  • Како су наши спортисти легендарним изјавама пробили блокаду у западним медијима (ФОТО/ВИДЕО)
    16h 31m
    0
  • Нестао поштар из Требиња
    7h 17m
    0
  • Дарко Ћулум се жели вратити на чело Сипе
    14h 43m
    1
  • Распоред рада недјељом дежурних апотека у Палама
    11h 26m
    1