Оно што Нијемац може купити за 18 КМ, становник БиХ плаћа 28,65 КМ

06.08.2022. 09:56
1
ИЗВОР: srpskainfo.com

Након почетног шока због несташице, а затим вишеструког раста цијена уља и брашна, тржиште у Њемачкој се стабилизовало.

Полице у трговинама су напуњене, а цијене враћене на оне од прије почетка украјинско-руског сукоба.

Дакле, Нијемци, према истраживањима тржишта и писањима тамошњих медија у својим трговинама килограм брашна не плаћају ни марку, тачније свега 0,90 КМ, а литру уља 3,60 КМ.

Два килограма пилећих батака у овој земљи коштају око 10 КМ, чоколада Милка од 300 грама четири КМ, двије литре газираног сока 2 КМ, маслац 4,50 КМ.

Потпуно другачија слика

Паковање од 18 јаја прве класе Нијемци ће платити седам КМ, а велико паковање детерџента за прање веша, довољно за 130 прања, свега 40 КМ.

Паковање од осам сладоледа у овој земљи стоји нешто више од 3 КМ, килограм панираних пилећих одрезака 12 КМ, док је килограм кобасица око 11 КМ. Велико паковање пудинга "монте" од 400 грама Нијемци, према изјавама, тренутно могу купити за свега три КМ, а у БиХ се за тај новац може купити тек 150 грама овог дјеци омиљеног десерта.

У продавницама у БиХ потпуно је другачија слика. Уз ионако лош стандард, свакодневни раст цијена све већи број становника земље гура у сиромаштво и неимаштину. Купује се само оно најосновније, а неке категорије друштва, попут пензионера, приморане су куповати само на комад.

Наиме, килограм брашна у домаћим трговинама и више него двоструко скупљи од трговина у Њемачкој – зависно о произвођачу, али прелази 2 КМ.

Цијена литре уља, овисно о произвођачу и трговини, креће се од пет до 6,50 КМ.

Килограм пилећих батака стоји и до 8 КМ, а чоколада Милка од 270 грама неријетко је у трговинама, осим промо акција, и до 7 КМ.

Просјечне плате

Двије литре газираног сока у Њемачкој су 2 КМ, а у трговинама у БиХ 2,50 КМ.

Занимљива је и цијена маслаца. Наиме, паковање које у Њемачкој стоји 4,50 КМ – у БиХ је седам КМ. Паковање од 15 комада јаја је око пет КМ.

Један сладолед на штапићу у БиХ стоји око једну КМ и више, зависно о произвођачу, а за осам би требало издвојити осам КМ. Детерџент за веш за 80 прања у трговинама у БиХ продаје се по цијени од 30 КМ.

Из наведеног је видљиво како на само пет намирница Нијемац, у односу на становника БиХ, може направити значајну уштеду приликом само једне куповине. А о дугорочној уштеди на оваквим цијенама сувишно је и говорити.

Према овим прорачунима за килограм брашна, литру уља, 250 грама маслаца, једну чоколаду и килограм батака Нијемац треба издвојити 18 КМ, док, с друге стране, становник БиХ те намирнице не може купити (према цијенама одређених артикала и произвођача) без 28,65 КМ, преноси "Вечерњи".

Просјечна плата у Њемачкој је 3.427 евра, док је у БиХ мало виша од 500 евра.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    киза 06.08.2022. 10:26
    Зато што су "наши" лидери у џеповима великих газда,довољно је видјети ситуацију са горивом Нестро петрол је дизао за ноћ по 10 пфенинга а сада када је пало испод 100 долара враћају седмично по пет.
Повезане вијести
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја
Зимска опрема од данас није обавезна Зимска опрема од данас није обавезна
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    5h 37m
    11
  • Син дипломате међу нападачима на српске ђаке у Сарајеву!?
    21h 47m
    3
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    3h 46m
    10
  • Посне брзе шкољкице
    52m
    0
  • Интерпол одбио да распише црвену потјерницу за Додиком и Стевандићем
    19h 41m
    19