Орловићевој исплаћена одштета, измјештање цркве на чекању

15.02.2020. 10:09
0
ИЗВОР: Глас Српске

Институције Српске предузимају све потребне правне радње на спровођењу пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету “Фата Орловић и други против БиХ” којом је наложено уклањање православне цркве са земље Фате Орловић у Коњевић Пољу на подручју општине Братунац.

Према ријечима шефа Канцеларије правног представника РС Слободана Радуља, пресуда је већ спроведена у дијелу који се односи на плаћање накнаде подносиоцима захтјева.

- У пресуди је наведено да је БиХ на име материјалне одштете дужна обавезно платити 5.000 евра првом подносиоцу иницијативе, тј. Фати Орловић и по 2.000 евра осталим подносиоцима. Иако смо сматрали да је пресуда у том дијелу неправедна, јер је накнада требало да буде плаћена само власницима земље, а то су Фата Орловић и њени синови, а не свих 14 подносилаца иницијативе, ми смо исплатили одштету свим подносиоцима иницијативе који су нам предочили рачуне и осталу потребну документацију - каже Радуљ.

Када је ријеч о основном дијелу пресуде у којем се наводи да “БиХ мора да обезбиједи уклањање цркве најкасније у року од три мјесеца”, Радуљ каже да је то у надлежности Секретаријата за расељена лица и миграције.

В.д. директора Секретаријата Марко Аћић каже да је на његову иницијативу формирано једно неформално координационо тијело које, поред њега, чине директор Републичке дирекције за обнову и изградњу Славко Вукаловић, генерални секретар Владе РС Синиша Каран, начелник Братунца Недељко Млађеновић и митрополит дабробосански Хризостом.

- Секретаријату за расељена лица и миграције као правном сљедбенику Министарства за избјеглице и расељена лица запало је у надлежност да рјешава то питање. На моју иницијативу формирано је то неформално координационо тијело у које су укључени представници институција којих се дотиче тај проблем и недавно смо имали и састанак. Након што смо добили благослов његовог високопреосвештенства митрополита Хризостома, постигли смо сагласност и направили одређен план мјера које планирамо предузети у правцу спровођења пресуде. У наредном периоду планирамо тај план представити носиоцима највиших институција Српске и БиХ - каже Аћић.

Према његовим ријечима, план је да црква буде измјештена и с тим је сагласан и митрополит Хризостом.

- Али црква ће практично наставити да живи, јер је планирано да се иконостас, полијелеји и остале покретне ствари, као и грађевински материјал, односно цигла и остало искористи за изградњу цркве у Братунцу која ће бити дио централног спомен-обиљежја српским жртвама Подриња - прецизира Аћић.

Подсјећамо, црква у Коњевић Пољу изграђена је 1998. године, а спор у овом предмету траје од 1999. године, када је Комисија за имовинске захтјеве расељених лица и избјеглица утврдила да Фата Орловић и њена породица имају право на враћање имовине. Европски суд за људска права у Стразбуру почетком октобра прошле године донио је коначну пресуду у овом предмету према којој црква треба да буде уклоњена до 1. априла.

Издвојено мишљење

Према пресуди суда из Стразбура, црква треба да буде уклоњена са земље у власништву Фате Орловић и њених синова најкасније до 1. априла. Интересантно је да се с тим дијелом пресуде није сложио тадашњи предсједник суда Јон Фридрик Кјелбро.

- Слажем се с пресудом, осим у дијелу који каже “да тужена држава мора обезбиједити уклањање цркве са земље подносиоца пријаве у року од три мјесеца од дана када пресуда постане правоснажна”. Сматрам да је та мјера проблематична - навео је предсједник суда у издвојеном мишљењу. Управо због тога суд у Стразбуру неће предузимати никакве мјере уколико до наведеног рока црква не буде измјештена, уколико се установи да је тај посао започет.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу
Митополит Хризостом освештао земљиште за изградњу цркве на Булозима Митополит Хризостом освештао земљиште за изградњу цркве на Булозима
Одржан састанак о иницијативи за изградњу цркве у насељу Младичко поље (ФОТО) Одржан састанак о иницијативи за изградњу цркве у насељу Младичко поље (ФОТО)
Најчитаније
  • Миодраг Петровић Чкаља – смијех се зове Чкаља
    4h 15m
    28
  • Формиран покрет „Сигурна Српска“ (ФОТО)
    17h 46m
    3
  • На данашњи дан ослобођен Београд
    2h 49m
    7
  • Спријечене илегалне борбе паса, ухапшено 14 лица
    21h 37m
    3
  • Тамара Цинцар водила Игман до прве побједе у Првенству БиХ
    18h 5m
    0