Инспирисани идеалима с Инстаграма, најмање шесторо основаца из Кантона Сарајево сјекло је себи, углавном стаклом, кожу на рукама, а потом фотографије овог шокантног чина постављало на ту друштвену мрежу, сазнају "Независне".
Засад је такво алармантно понашање примијећено код пет дјевојчица и једног дјечака осмог и деветог разреда Десете основне школе Илиџа, а који су себи повреде наносили код својих кућа, гдје би, када би се осамили у собама, најчешће разбили флашу, узимали стаклене крхотине и њима се самоповређивали.
Да ситуација није нимало безазлена, свједочи и податак да је Министарство за образовање, науку и младе Кантона Сарајево алармирало све основне школе, односно упозорило их на ову појаву.
-Молимо вас да одржите састанак с разредницима од шестог до деветог разреда, те да им укажете на ову појаву, информишете родитеље ученика, организујете предавање односно информисање ученика о понашању на друштвеним мрежама, те предузмете друге активности у циљу превенције ширења овог негативног тренда међу ученицима-, наводи се у допису које је ресорно министарство послало школама.
Иницијална каписла за поступање Министарства била је информација управо из Десете основне школе, гдје се наставно особље труди да ову појаву сузбије.
Потврђују нам наставници да су дјевојчице и дјечак себи наносили повреде на предјелу од подлактице ка длану, што може бити веома опасно, јер се ту налази сплет вена, с тим што су код сарајевских основаца уочене углавном парнице.
Алмина Мухаремовић, школски педагог, истиче да је за све сазнала од колега, али и ученица.
-Оне су рекле да постоји тренд, односно да су примијетиле код својих вршњакиња да имају повреде на унутарњој страни подлактице нанесене оштрим предметом. Ми смо након тога обављали разговоре с разредницима осмих и деветих разреда-, каже Мухаремовићева за "Независне". По њеним ријечима, онолико колико су могли и колико им налаже професија, визуелно су прегледали ученике те установили да њих шесторо има повреде, од којих су неке већ у фази ожиљака.
-О свему смо информирали и родитеље, а имали смо и ванредну сједницу Наставничког вијећа и сво наставно особље је информисано на који начин и шта треба да прати у смислу промјена у понашању ученика-, увјерава Мухаремовићева.
Ово, вјерује се, није тренд који се дешава само у овој школи, јер ученици тврде да је све кренуло с Инстаграма, на којем профиле има добар дио дјеце.
-Ученици су ту пратили неке популарније дјевојчице које су старије од њих и које су тамо, путем сторија, давале упуте и дијелиле фотографије на који начин направити те повреде. Ученици би се, како наводе, када се осаме у својим собама самоповређивали, касније то фотографирали и то постављали на Инстаграм профиле-, појашњава Мухаремовићева.
Из Министарства просвјете и културе РС за "Независне" је потврђено да им школе у Српској нису пријављивале овакве случајеве.