Пад евра према долару, највећи у посљедњих 20 година

08.07.2022. 12:02
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Трговци валутама припремају се за свијет у коме један евро вриједи мање од долара -тако се данас вриједност заједничке европске валуте скоро изједначила са доларом (1,01 долар), по први пут од децембра 2002. године.

Стручњаци наводе да би сљедећи паритет могао да буде 0,9850 долара за један евро.

Како наводи америчка агенција “Блумберг”, силазна путања европске валуте била је брза, с обзиром да се на валутном тржишту у фебруару трговало по цијени од 1,15 долара за један евро.

Међутим, руска специјална операција у Украјини погоршала је изгледе за раст у зони евра и повећала цијену увоза енергената, док је цио низ повећања каматних стопа Федералних резерви САД мијењао вриједност долара.

Све то је довело Европску централну банку (ЕЦБ) у проблем.

ЕЦБ се до сада опирала агресивном пооштравању монетарне политике које су спровеле централне банке широм света. Ипак, сигнализирала је да ће касније овог мјесеца повећати каматну стопу за четвртину процентног поена.

То ће, вјероватно, бити један од главних економских разлога за даљи притисак на заједничку европску валуту, упозоравају финансијски стручњаци.

Коментари 0
Повезане вијести
Бугарска од 1. јануара 2026. прелази на евро Бугарска од 1. јануара 2026. прелази на евро
Треба ли БиХ да укине конвертибилну марку и уведе евро? Треба ли БиХ да укине конвертибилну марку и уведе евро?
Долар оштро пао, сад вриједи мање од евра Долар оштро пао, сад вриједи мање од евра
Најчитаније
  • Свирепо убиство српског дјечака Слободана Стојановића
    11h 42m
    6
  • На данашњи дан рођен композитор "Марша на Дрину" Станислав Бинички
    11h 43m
    3
  • У Џимријама изгорјела штала усљед удара грома
    11h 20m
    0
  • Јунећа чорба са поврћем
    1h 44m
    0
  • Соколац: Потрошачи сутра без воде због отклањања квара на главној цијеви
    12h 27m
    0