Пале: Почела са радом паљанска хидрометеоролошка станица

26.08.2020. 19:19
0
ИЗВОР: СРНА

У Палама је данас у дворишту истоимене Основне школе почела са радом хидрометеоролошка станица, чије ће податке грађани ове локалне заједнице моћи да погледају на дисплеју на шеталишту или путем интернета.

Директор Основне школе „Пале“ Александар Рајић захвалио је донаторима, Србима из Чикага, који су Палама поклонили ову станицу, те додао да ће она у наредним данима бити повезана и са Републичким хидрометеорлошким заводом.

Он је напоменуо да се на ово чека више од 30 година, да Пале коначно имају властиту метеоролошку станицу, врло модерну.

- Она ће користити свим становницима, али и ученицима наше школе, као огледна станица за географску и метеоролошку секцију, гдје ће ученици очитавати податке и вршити ручна мјерења, као и прогнозирати, те на тај начин постати мали метеоролози. Станица ће послужити и студентима Филозофског факултета, али и дјеци из вртића - рекао је Рајић.

Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да је општина обезбиједила технички дио, односно постављање станице, те истакао да ће подаци које она очита бити корисни и грађанима Пала и паљанским предузећима.

- Добијаћемо податке који су важни за Пале, али и за туризам јер ова станица може да пружа податке и о влажности ваздуха, количини падавина, загађености - додао је Југовић.

Пуштањем у рад ове хидрометеоролошке станице, Основна школа „Пале“ постала је једина школа у Републици Српској која својим ученицима пружа могућност практичне наставе у оквиру географске и метеоролошке секције.

Коментари 0
Најчитаније
  • Кафане моје младости – Кафе „Багрем“ и бар „Код Мише Ћеле“
    14h 43m
    9
  • Августовска разгледница Сокоца из 1997. године
    17h 9m
    27
  • Ово је алтернативни пут Фоча - Трново, јер је "прави" затворен (ВИДЕО)
    20h 59m
    8
  • Стоја Кашиковић се борила за своју земљу на начин на који нико није смио
    15h 21m
    1
  • Хрватски злочини у селима Дракулић, Мотике и Шарговац
    3h 35m
    1