Папа Пије ћутао о масовним убиствима нацистичке Њемачке иако је о њима знао све

04.05.2020. 11:16
0
ИЗВОР: СРНА

Папа Пије Дванаести ћутао је о злочинима нацистичке Њемачке иако је о њима знао све, утврдио је тим њемачких историчара који је имао увид у архив Ватикана, отворен 2. марта.

Угледни црквени историчар Хуберт Волф, који је предводио тим, рекао је да је током истраживања, прекинутог због пандемије вируса корона, пронашао 11 томова које су исусовци саставили о Холокаусту прије 40 година како би заштитили Пија Дванаестог.

- Прве информације о масовном прогону Јевреја, Пије је добио 1942. године јер је ватиканска дипломатија, позната по ефикасности, веома прецизно утврдила размјере злочина Хитлеровог режима. Тако се у архивама чува и документ из којег се види да су у септембру 1942. године САД послале детаљан извјештај о убијању Јевреја у Пољској и да је папа о њему упознат чим је дошао у Ватикан - изјавио је Волф за католички лист "Кирхе Лебен".

Он је навео да је ту још много докумената који потврђују да је Ватикан о свему био обавијештен.

- Нема сумње да је папа био свјестан да се врше масовна убиства, и то не само Јевреја - рекао је Волф, преносе "Вечерње новости".

Тај лист наводи да ће за ове просторе бити занимљиво видјети шта архиви крију о сарадњи Ватикана и злочинаца из НДХ и да ли је Римокатоличка црква знала за бјекства усташа након Другог свјетског рата и њихово скривање у самостанима, указујући да је међу њима био и усташки поглавник Анте Павелић.

Са посебним занимањем очекује се даље истраживање које би требало да разоткрије праву уогу кардинала Алојзија Степинца, напомиње се у тексту.

Коментари 0
Повезане вијести
Нацистичка Њемачка на данашњи дан бомбардовала Београд Нацистичка Њемачка на данашњи дан бомбардовала Београд
Објављен видео у којем крвник из Јасеновца говори како је наређивао масовна убиствa Објављен видео у којем крвник из Јасеновца говори како је наређивао масовна убиствa
Словенија законом забранила величање НДХ и усташа Словенија законом забранила величање НДХ и усташа
Најчитаније
  • Пале: Вечерас протест поводом инцидента у дискотеци „Енигма“
    13h 35m
    29
  • Пале: Прекршајни налози због туче након саобраћајне незгоде
    11h 21m
    5
  • Лицима уручени прекршајни налози због показивања полног органа на јавном мјесту
    11h 26m
    5
  • Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста
    13h 44m
    4
  • Пуштена у саобраћај једна трака у мјесту Хан Стјенице
    9h 23m
    0