Парастос страдалим Јабучанима у уторак

21.07.2024. 20:28
0
ИЗВОР: radiofoca.com

У Фочи ће у уторак, 23. јула, бити обиљежене 32 године од првог масовног страдања српског народа на подручју ове општине у Одбрамбено-отаџбинском рату.

У стравичном злочину у фочанској Јабуци тада су на кућном прагу убијена 43 српска цивила.

Муслиманска војска из Горажда и потпомогнута, према свједочењу преживјелих мјештана, комшијама муслиманима, палила је све пред собом, куће и помоћне објекте.

Милости нису имали ни за слијепе и непокретне старице, дјевојке и дјецу, које су убијали и палили у њиховим кућама.

Најмлађа жртва био је тринаестогодишњи дјечак Ново Елез.

Починиоци и наредбодавци масакра над српским цивилима 18 села некада фочанске мјесне заједнице Јабука, која је након Дејтонског споразума припала Федерацији БиХ, још нису изведени пред лице правде.

Страдалим Јабучанима парастос ће бити служен у 10.00 часова, на градском гробљу Божовац, гдје су, након Дејтонског споразума и егзодуса преосталих Срба из Јабуке, пренесени посмртни остаци.

Новинар: Дејан Мандић

Коментари 0
Повезане вијести
На подручју полицијских управа Фоча и Требиње завршени противдиверзиони прегледи у школама На подручју полицијских управа Фоча и Требиње завршени противдиверзиони прегледи у школама
За побијене Србе у Бјеловцу и осталим мјестима у Подрињу нико не одговара За побијене Србе у Бјеловцу и осталим мјестима у Подрињу нико не одговара
Сјећање на Горана Милошевића – херојство које вријеме није избрисало Сјећање на Горана Милошевића – херојство које вријеме није избрисало
Најчитаније
  • "Бесмртни батаљон" - 1300 каплара
    8h 6m
    40
  • Дојава о бомбама у основним школама у Источном Сарајеву
    8h 32m
    0
  • Преминуо војвода Славко Алексић
    7h 52m
    4
  • Ване Ивановић - Југословен без отаџбине и грађанин свијета
    20h 0m
    31
  • Апел грађанима због појаве бруцелозе
    3h 59m
    0