Parastos stradalim Jabučanima u utorak

21.07.2024. 20:28
0
IZVOR: radiofoca.com

U Foči će u utorak, 23. jula, biti obilježene 32 godine od prvog masovnog stradanja srpskog naroda na području ove opštine u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

U stravičnom zločinu u fočanskoj Jabuci tada su na kućnom pragu ubijena 43 srpska civila.

Muslimanska vojska iz Goražda i potpomognuta, prema svjedočenju preživjelih mještana, komšijama muslimanima, palila je sve pred sobom, kuće i pomoćne objekte.

Milosti nisu imali ni za slijepe i nepokretne starice, djevojke i djecu, koje su ubijali i palili u njihovim kućama.

Najmlađa žrtva bio je trinaestogodišnji dječak Novo Elez.

Počinioci i naredbodavci masakra nad srpskim civilima 18 sela nekada fočanske mjesne zajednice Jabuka, koja je nakon Dejtonskog sporazuma pripala Federaciji BiH, još nisu izvedeni pred lice pravde.

Stradalim Jabučanima parastos će biti služen u 10.00 časova, na gradskom groblju Božovac, gdje su, nakon Dejtonskog sporazuma i egzodusa preostalih Srba iz Jabuke, preneseni posmrtni ostaci.

Novinar: Dejan Mandić

Komentari 0
Povezane vijesti
Služen parastos u Ježestici Služen parastos u Ježestici
Parastos Srbima ubijenim u Ježestici Parastos Srbima ubijenim u Ježestici
Obilježavanje 28 godina od ubistva Srđana Kneževića Obilježavanje 28 godina od ubistva Srđana Kneževića
Najčitanije
  • Cerska bitka: zanimljivosti o prvoj velikoj pobjedi srpske vojske u Velikom ratu
    19h 12m
    0
  • Zapaljen ljetnikovac u Istočnom Starom Gradu, policija traga za izvršiocem
    22h 25m
    0
  • Život i nasljeđe Milutina Janjuševića: Profesor, upravnik i simbol stradanja
    1h 2m
    0
  • Bojan Vegara - „Djeca koju nije volio svijet“ (odlomak)
    52m
    0
  • Da li se građani Istočnog Sarajeva osjećaju bezbjedno?
    12h 36m
    2