У насељу Војковићи у Источној Илиџи данас је обиљежено 28 година од одбране овог насеља, те Крупца и Грлице, чиме је спријечена намјера бошњачких снага да заузму Илиџу и крену према Палама.
Предсједник Мјесне борачке организације Војковића, Грлице и Крупца Саша Шкобо рекао је да је током борби које су вођене 4. августа 1992. године погинуло седам, а рањено 14 припадника Друге сарајевске бригаде Војске Републике Српске.
- Први и једини велики напад на Војковиће, Грлицу и Крупац десио се на данашњи дан 1992. године. Нажалост, тај дан је погинуло седам наших бораца, али наш непријатељ није успио у својим намјерама и није се никада више усудио да крене у нову офанзиву. Зато је 4. август један од наших најзначајнијих датума из минулог Одбрамбено-отаџбинског рата. Непријатељска војска је дошла до првих кућа у Грлици и на Наклу, али наши храбри борци су успјели, не само да се одбране, него да им нанесу и велике губитке – рекао је Шкобо.
Он је додао да ове године, због епидемије изазване вирусом корона, није било осталих садржаја, који традиционално прате манифестацију ''4. август - Да се не заборави''.
- Слиједили смо препоруке Републичког штаба за ванредне ситуације о забрани окупљања више од 50 особа, а самим тим били смо приморани да одгодимо сва културно-спортска дешавања – каже Шкобо.
Поводом обиљежавања Дана одбране служени су литургија и парастос погинулим борцима Војске Републике Српске, а потом су положенци вијенци на спомен-обиљежје при Храму Светог свештеномученика Петра дабробосанског у Војковићима, као и на локалним гробљима.
Вијенце у спомен-капели положили су представници Илиџанског борца, Удружења старјешина ВРС, Удружења ветерана Корпусне полиције, начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић и његов замјеник Зоран Аврам и предсједник Скупштине града Источно Сарајево Мирослав Лучић.
Протојереј-стафрофор Чедо Ђуреиновић, са свештенством храма у Војковићима, служио је данас литургију поводом великог православног празника Блажене Марије.
У бесједи вјерницима, Ђуреиновић је рекао да не треба људе да брине само вирус корона, него да је већи проблем присуство вируса мржње, нетрпељивости лажи и других неподопштина, који су, нажалост, присутни у свим сферама живота, а максимално су злуопотријебљени на друштвеним мрежема.
- Вријеме је да се, као српски народ и вјерници освијестимо, а не да се опуштамо и препуштамо пошастима, треба да се вратимо цркви и вјери, укључујући и наше најмлађе. Наши потомци не смију никада заборавити жртве својих предака који нису гинули за себе, него за слободу и боље сутра оних који долазе послије њих - поручио је отац Чедо.