U naselju Vojkovići u Istočnoj Ilidži danas je obilježeno 28 godina od odbrane ovog naselja, te Krupca i Grlice, čime je spriječena namjera bošnjačkih snaga da zauzmu Ilidžu i krenu prema Palama.
Predsjednik Mjesne boračke organizacije Vojkovića, Grlice i Krupca Saša Škobo rekao je da je tokom borbi koje su vođene 4. avgusta 1992. godine poginulo sedam, a ranjeno 14 pripadnika Druge sarajevske brigade Vojske Republike Srpske.
- Prvi i jedini veliki napad na Vojkoviće, Grlicu i Krupac desio se na današnji dan 1992. godine. Nažalost, taj dan je poginulo sedam naših boraca, ali naš neprijatelj nije uspio u svojim namjerama i nije se nikada više usudio da krene u novu ofanzivu. Zato je 4. avgust jedan od naših najznačajnijih datuma iz minulog Odbrambeno-otadžbinskog rata. Neprijateljska vojska je došla do prvih kuća u Grlici i na Naklu, ali naši hrabri borci su uspjeli, ne samo da se odbrane, nego da im nanesu i velike gubitke – rekao je Škobo.
On je dodao da ove godine, zbog epidemije izazvane virusom korona, nije bilo ostalih sadržaja, koji tradicionalno prate manifestaciju ''4. avgust - Da se ne zaboravi''.
- Slijedili smo preporuke Republičkog štaba za vanredne situacije o zabrani okupljanja više od 50 osoba, a samim tim bili smo primorani da odgodimo sva kulturno-sportska dešavanja – kaže Škobo.
Povodom obilježavanja Dana odbrane služeni su liturgija i parastos poginulim borcima Vojske Republike Srpske, a potom su položenci vijenci na spomen-obilježje pri Hramu Svetog sveštenomučenika Petra dabrobosanskog u Vojkovićima, kao i na lokalnim grobljima.
Vijence u spomen-kapeli položili su predstavnici Ilidžanskog borca, Udruženja starješina VRS, Udruženja veterana Korpusne policije, načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović i njegov zamjenik Zoran Avram i predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić.
Protojerej-stafrofor Čedo Đureinović, sa sveštenstvom hrama u Vojkovićima, služio je danas liturgiju povodom velikog pravoslavnog praznika Blažene Marije.
U besjedi vjernicima, Đureinović je rekao da ne treba ljude da brine samo virus korona, nego da je veći problem prisustvo virusa mržnje, netrpeljivosti laži i drugih nepodopština, koji su, nažalost, prisutni u svim sferama života, a maksimalno su zluopotrijebljeni na društvenim mrežema.
- Vrijeme je da se, kao srpski narod i vjernici osvijestimo, a ne da se opuštamo i prepuštamo pošastima, treba da se vratimo crkvi i vjeri, uključujući i naše najmlađe. Naši potomci ne smiju nikada zaboraviti žrtve svojih predaka koji nisu ginuli za sebe, nego za slobodu i bolje sutra onih koji dolaze poslije njih - poručio je otac Čedo.