Патријарх Порфирије: За сваки напредак потребна је вјера у Христа

08.11.2024. 17:26
0
ИЗВОР: srna.rs

Његова светост патријарх српски Порфирије поручио је данас да је за сваки напредак потребна вјера у Христа и вјера коју је Свети Димитрије поставио као темељ свог живота.

Патријарх је у бесједи, након литургије коју је служио на данашњи празник Светог великомученика Димитрија у истоименом храму на Новом Београду, рекао да је Свети Димитрије као војвода и прави свједок вјере положио живот за Христа и постао примјер светитеља који је остао непоколебљив у тренуцима када је било најтеже сведочити вјеру.

- Он је као темељ свог живота поставио веру у Христа. Поставио је веру која је једини исправан, нормалан и здрав контекст и оквир нашег живота и нашег постојања, али не само нашег, него и сваког човека и читавог света. Без вере у живог Бога, човек је овде и сада мртав - додао је српски патријарх.

Српски патријарх је нагласио да само у вјери човјек може да нађе истинско испуњење.

- Будимо заокупљени сопственим духовним напредовањем. Нека нас не брину они који нас клевећу и гоне, већ се трудимо да живимо у љубави и вери која се показује кроз дела - поручио је патријарх српски, саопштено је на сајту Српске православне цркве /СПЦ/.

СПЦ прославља данас празник Светог Димитрија Солунског, у народу познат као Митровдан, у знак сјећања на страдање и смрт овог светитеља.

Овај светац је живот окончао у тамници 306. године као борац за хришћанску вјеру.

Култ Светог Димитрија веома је жив и код Срба, а у средњовјековној Србији посвећени су му многобројни храмови, укључујући и цркву у Пећкој Патријаршији и капелу у манастиру Високи Дечани.

Коментари 0
Повезане вијести
Патријарх Порфирије служио парастос за 3.267 српских жртава из средњег Подриња и Бирча Патријарх Порфирије служио парастос за 3.267 српских жртава из средњег Подриња и Бирча
Порфирије: Православна вера је лична карта српског народа Порфирије: Православна вера је лична карта српског народа
Патријарх Порфирије 4. јула служи парастос убијеним Србима средњег Подриња и Бирча Патријарх Порфирије 4. јула служи парастос убијеним Србима средњег Подриња и Бирча
Најчитаније
  • На данашњи дан убијен Ђорђе Петровић Карађорђе, вођа Првог српског устанка
    4h 49m
    3
  • Данас освећење темеља Храма Светог великомученика Прокопија у Булозима
    6h 49m
    0
  • Наставнице из Рогатице на међународном програму стручног усавршавања у Русији
    22h 7m
    0
  • Преминуо књижевник Миланко Боровчанин Ромсок
    5h 6m
    1
  • Екипа „Понор, Прача и Врхпрача“ побједник турнира у баскету у Подграбу
    6h 32m
    1