Патријарх Вартоломеј: Поновно претварање Аје Софије у џамију изазвало би раздор

30.06.2020. 21:54
0
ИЗВОР: СРНА

Поновно претварање некадашње цркве Аје Софије у Истанбулу у џамију изазвало би раздор, упозорио је васељенски патријарх Вартоломеј.

- Враћање Аја Софије у џамију разочараће милионе хришћана широм свијета - рекао је патријарх Вартоломеј уочи заказаног изрицања пресуде турског суда у вези са древном грађевином, која служи као музеј од 1934. године.

Предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган предложио је раније да се Аји Софији, која је дио Свјетске баштине УНЕСКО-а, врати статус џамије.

Бивша хришћанска богомоља налазила се у срцу некадашњег хришћанског Византијског и муслиманског Османлијског царства, а данас је један од најпосјећенијих споменика у Турској.

Аја Софија била је првобитно хришћанска црква 900 година, а затим сљедећих 500 година једна од највећих џамија, након турског освајања Константинопоља, који се данас зове Истанбул.

Коментари 0
Повезане вијести
У паду транспортног авиона у Турској погинуло 20 људи У паду транспортног авиона у Турској погинуло 20 људи
У рушевини зграде у Турској погинули родитељи и двоје дјеце У рушевини зграде у Турској погинули родитељи и двоје дјеце
На данашњи дан Црна Гора објавила рат Турској На данашњи дан Црна Гора објавила рат Турској
Најчитаније
  • Симболика божићне пшенице и како је на прави начин посадити
    15h 23m
    1
  • На данашњи дан 1885. изашао први број "Босанске виле"
    8h 0m
    2
  • Претреси на подручју Посушја, Широког Бријега и Пала због кријумчарења и крађа
    15h 55m
    1
  • Зима почиње у недјељу
    11h 44m
    1
  • Теодора Делипара испунила норму за Зимске олимпијске игре "Милано-Кортина 2026"
    15h 7m
    2