Пластична флашица за воду разграђује се 450 година

17.10.2024. 18:53
9
ИЗВОР: nezavisne.com

Једна флашица за воду, уколико се не рециклира, остаје у природи 450 година. Научници покушавају да пронађу ензиме који ће убрзати процес распада пластике, како би смањили пластични отпад.

Један ензим који се налази у природи „једе“ пластику рекордном брзином. То би могло да буде рјешење за планине пластичног отпада широм свијета.

Један тим истраживача је током претраживања мале депоније у Лајпцигу пронашао седам ензима који су били потпуно непознати до сада. Њихов задатак током претраге је био да покушају да пронађу протеине који би разграђивали ПЕТ пластику.

ПЕТ је врста пластике која се највише производи на свијету, а која се обично користи за флаше за пиће или паковања за воће и поврће. То је пластика којој треба изузетно дуго времена да се распадне у природи. Примјера ради, једна флашица за воду, уколико се не рециклира, остаје у природи 450 година. Из тог разлога научници покушавају да пронађу ензиме који ће убрзати процес распада пластике, како би смањили пластични отпад у свијету и тиме редуковали катастрофални утицај који пластика има по живи свијет у природи.

Конкретно, није било претјерано много очекивања приликом узимања ових узорака, рекао је Кристијан Зонендекер, научник који је предводио истраживање.

То је било тек друга депонија по којој су копали и сматрали су да су ензими који разграђују ПЕТ пластику ријетки.

Али један од тих ензима, назван ПХЛ7 их је изненадио. Успио је да „изједе“ читав комад пластике за мање од једног дана. То је два пута брже од ЛЦЦ-а, стандардног ензима који се данас користи у експериментима са ПЕТ пластиком.

Како би се увјерили да њихово откриће није случајно, научници су упоредили могућност два ензима да разграде ПЕТ пластику. Резултат је био исти. Нови ензим је био далеко бржи.

- Мислио сам да ћемо морати да узимамо узорке са стотина локација прије него што наиђемо на неки од ових ензима. Али очигледно је да свугдје у природи постоје ензими који то раде - рекао је Грејем Хау, који проучава деградацију ПЕТ пластике на Универзитету Квинс у Онтариу, Канади, а који није био дио овог научног тима.

Свеприсутност ПЕТ пластике

Иако се ПЕТ пластика може рециклирати, не може се биоразградити. Попут нуклеарног отпада, када се ПЕТ пластика створи, она никада не нестаје. Може се само преобликовати у нове производе. На примјер, од рециклираних флаша за воду може се направити торба, али квалитет пластике слаби са сваким циклусом рециклаже.

Већина ПЕТ производа се на крају претвори у тепихе или торбе, које у највећем броју случајева заврше на депонији.

Постоје два начина да се ријеши овај проблем. Први је да се обустави производња ПЕТ пластике, али је материјал толико свеприсутан, да чак и када би компаније престале да га производе данас, и даље би постојали милиони празних боца или торби расути по природи.

Други начин је да нађе систем за разградњу пластике. Научници већ деценијама покушавају да пронађу ензиме који ће то успјети. Откриће ЛЦЦ-а из 2012. представљало је велики помак, јер је то био први ензим који је успио да разгради пластику.

Открили су да ензим не прави разлику између природних и синтетичких полимера. Умјесто тога, препознао је ПЕТ пластику као природну супстанцу и изједао исто као и природни полимер.

Побољшање постојеће технологије

Од открића ЛЦЦ-а, научници попут Зонендекера су тражили нове ензиме који једу ПЕТ у природи. ЛЦЦ је ефикасан, али има ограничења, с обзиром да су му и даље потребни дани да разради пластику, а реакције морају да се одвијају на веома високим температурама.

Други научници и истраживачи покушавају да докуче како ЛЦЦ може да буде ефикаснији. То тренутно ради компанија „Карбиос" у Француској, која прави ЛЦЦ ензиме тако да они буду бржи и ефикаснији. Истраживачи са Универзитета Тексас у Остину недавно су уз помоћ вјештачке интелигенције направили протеин који једе ПЕТ за 24 часа.

Код оваквих истраживања се иде од ствари које су познате, при чему научници само побољшавају оно што је већ откривено. Иако ће овај тип инжењеринга бити неопходан док истраживачи покушавају да створе оптимални ензим за разградњу ПЕТ-а, Зонендекеров рад показује да је ово тек врх леденог бријега у смислу потенцијала ензима који се појављују у природи.

Научници сматрају да још није достигнут максимум онога што може да се уради са овим ензимима у односу кад је у питању разградња ПЕТ пластике.

Нова метода разградње за неколико година

И Зонендекеров нови ензим има ограничења, преноси РТС. Иако може да разбије пластична паковања, још увијек не може да разгради флаше. ПЕТ пластика од које су ове боце направљене је растегнута и стога је додатно хемијски измијењена на начин који је другачији од обичних пластичних паковања. Његов тим је већ осмислио методу којом се слаби ПЕТ пластика прије него што се на њој примијени ензим, али тај експеримент је још увијек у току.

Зонендекер сматра да би технологија која користи ПХЛ7 за разградњу ПЕТ пластике у великим размјерама могла да буде спремна за око четири године, што би биле добре вијести кад су у питању напори да се заштити животна средина и смањи пластични отпад, преноси РТЦГ.

Коментари 9
  • Generic placeholder image
    fsku5 30.06.2025. 09:36
    mobic 7.5mg price - https://moboxsin.com/ buy meloxicam pills
  • Generic placeholder image
    bwplm 28.06.2025. 12:19
    warfarin 5mg brand - https://coumamide.com/ buy cozaar 50mg pill
  • Generic placeholder image
    57j4n 27.06.2025. 02:33
    order esomeprazole 40mg pills - https://anexamate.com/ nexium for sale
  • Generic placeholder image
    moz4b 25.06.2025. 09:29
    how to buy clavulanate - at bio info ampicillin tablet
  • Generic placeholder image
    6ga1o 23.06.2025. 10:16
    buy generic azithromycin for sale - order tindamax 500mg without prescription bystolic 5mg uk
  • Generic placeholder image
    2f9m3 21.06.2025. 07:10
    buy amoxil online - buy combivent buy combivent generic
  • Generic placeholder image
    do you take flagyl with or without food 11.06.2025. 01:11

    I’ll certainly carry back to be familiar with more.
  • Generic placeholder image
    order cialis daily 09.06.2025. 06:54

    This is the make of delivery I unearth helpful.
  • Generic placeholder image
    xdmkn 07.06.2025. 22:43
    get generic clomid without rx buying clomid pill where can i get clomid pill clomid pct how can i get clomiphene tablets order cheap clomid clomiphene for men
Повезане вијести
Старе гуме не могу ни депоновати ни рециклирати Старе гуме не могу ни депоновати ни рециклирати
Креативна рециклажа: Искористив намјештај од старих гајбица (ФОТО) Креативна рециклажа: Искористив намјештај од старих гајбица (ФОТО)
Најчитаније
  • На данашњи дан умро Бранко Радичевић - поета непролазне младости
    4h 55m
    0
  • Гори депонија у Крупачким стијенама
    7h 35m
    9
  • Људски немар изазвао пожар на депонији отпада у Крупачким стијенама
    7h 13m
    5
  • Тужилаштво: Тијело српске повратнице Јеле Пејић пронађено наго, али није убијена
    22h 56m
    6
  • Бјелица: Пожар стављен под контролу
    6h 17m
    4