Тренд раста плата у приватном сектору у Српској ће се наставити, али у мањем обиму него до сада.
Ово су очекивања предсједника Привредне коморе Републике Српске Пере Ћорића, који истиче да је плата од прошле године у просјеку порасла за 130 марака, и то углавном у привреди.
– Послодавци ће у складу са пословањем, позицијом на тржишту, понудом радне снаге сигурно ићи ка повећању плате у наредном периоду, али мислим да у овако високим процентима то неће бити могуће. Понуда и потражња радне снаге одредиће и висину плата у зависности од дјелатности, позиције на тржишту, производног програма – прецизирао је Ћорић за Српскаинфо.
Према статистичким подацима, просјечна нето плата у мају у Српској је била 1.280 марака, док је лани износила 1.144 марке.
Највећа просјечна плата исплаћена је у области вађења руда и камена и износи 1.737 КМ, а најнижу плату од 943 КМ добили су радници у грађевинарству. Радници у угоститељству плаћени су у просјеку 1.028 КМ.
Истовремено, синдикална потрошачка корпа износи 2.457 КМ и просјечна плата је покрива са 52 одсто.
Ћорић поручује да треба добро анализирати и висину најниже плате за идућу годину, како се неке фирме не би довеле у позицију да не могу радити.
– Најнижу плату не треба доносити на бази жеља и тога колико износи висина потрошачке корпе. То може бити дио анализе – каже он.
Минималац сада износи 700 КМ.
Кључ у браву
Ћорић напомиње и да постоји опасност да многа предузећа западну у проблеме, с обзиром на пад производње и наруџби, те раста расхода с друге стране. Ипак, недостатак радника о којем се у посљедње време све више прича, сматра он, не може бити једини узрок за стављање кључа у браву.
– Има више елемената због којих се поједине радње затварају: висина плата, закупнине, енергије, обим посла, недостатак радне снаге. Све то заједно утиче на одлуку да се затвори бизнис – прецизира Ћорић.