Од почетка ове године савјетодавна линија за дјецу и младе "Плави телефон" примила је око 1.500 позива, а није ријеткост да се дјеца јављају због страха изазваног сукобом у Украјини, јер се, како кажу, боје на који начин ће тренутна ситуација утицати на њих и њихове најближе.
Како је навела Маја Ковачевић, координаторка "Плавог телефона" за "Независне", омладина страхује да ће се ратни сукоби проширити.
- Због страха од ратних сукоба, до сада нам се јавило укупно 10 младих људи. Дјеца нам се најчешће јављају јер се плаше да би рат могао да дође и у нашу земљу, те да ћемо због тога сви умријети - казала је Ковачевићева.
Како је она истакла, веома је значајно да се дјеци укаже на важност ограничења или смањења изложености негативним вијестима на друштвеним мрежама о овој теми јер оне могу да појачају осјећај страха и узнемирености.
С тим у вези је истакла да се без обзира на то дјеци мора дати до знања да је страх који осјећају сасвим природан и нормалан у оваквим ситуацијама.
- Наши савјетници су ту да свако дијете саслушају, разговарају с њим о страху који осјећа, пруже му подршку и заједно с њим покушају да дођу до неког рјешења које би помогло да се барем мало умири - казала је Ковачевићева.
Према њеним ријечима, с омладином се често разговора о значају који разне активности могу имати на њих, у том смислу је потребно да осмисле своје хобије који им могу помоћи да се опусте.
- Веома је важно да дјеца имају подршку њима блиских особа, те их кроз разговор настојимо охрабрити да о својим осјећањима причају и с родитељима - рекла је Ковачевићева.
Како су нагласили из "Плавог телефона", од почетка 2022. године запримљено је и 310 упита путем електронског савјетовања, као и четири пријаве сумњи на насиље.