"Plavi telefon" ove godine primio 1.500 poziva

16.03.2022. 09:20
0
IZVOR: nezavisne.com

Od početka ove godine savjetodavna linija za djecu i mlade "Plavi telefon" primila je oko 1.500 poziva, a nije rijetkost da se djeca javljaju zbog straha izazvanog sukobom u Ukrajini, jer se, kako kažu, boje na koji način će trenutna situacija uticati na njih i njihove najbliže.

Kako je navela Maja Kovačević, koordinatorka "Plavog telefona" za "Nezavisne", omladina strahuje da će se ratni sukobi proširiti.

- Zbog straha od ratnih sukoba, do sada nam se javilo ukupno 10 mladih ljudi. Djeca nam se najčešće javljaju jer se plaše da bi rat mogao da dođe i u našu zemlju, te da ćemo zbog toga svi umrijeti - kazala je Kovačevićeva.

Kako je ona istakla, veoma je značajno da se djeci ukaže na važnost ograničenja ili smanjenja izloženosti negativnim vijestima na društvenim mrežama o ovoj temi jer one mogu da pojačaju osjećaj straha i uznemirenosti.

S tim u vezi je istakla da se bez obzira na to djeci mora dati do znanja da je strah koji osjećaju sasvim prirodan i normalan u ovakvim situacijama.

- Naši savjetnici su tu da svako dijete saslušaju, razgovaraju s njim o strahu koji osjeća, pruže mu podršku i zajedno s njim pokušaju da dođu do nekog rješenja koje bi pomoglo da se barem malo umiri - kazala je Kovačevićeva.

Prema njenim riječima, s omladinom se često razgovora o značaju koji razne aktivnosti mogu imati na njih, u tom smislu je potrebno da osmisle svoje hobije koji im mogu pomoći da se opuste.

- Veoma je važno da djeca imaju podršku njima bliskih osoba, te ih kroz razgovor nastojimo ohrabriti da o svojim osjećanjima pričaju i s roditeljima - rekla je Kovačevićeva.

Kako su naglasili iz "Plavog telefona", od početka 2022. godine zaprimljeno je i 310 upita putem elektronskog savjetovanja, kao i četiri prijave sumnji na nasilje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Vejping uzrokuje višestruke zdravstvene probleme kod mladih Vejping uzrokuje višestruke zdravstvene probleme kod mladih
BiH postaje zemlja staraca BiH postaje zemlja staraca
Ova droga preplavila tržište narkotika u BiH Ova droga preplavila tržište narkotika u BiH
Najčitanije
  • Kako je nestao drevni srpski Dubrovnik
    22h 36m
    34
  • Saša Zoranović - Kvrguša koja ga je odvela među top 10 kuvara svijeta
    19h 15m
    0
  • Diana Budisavljević - Srpski anđeo
    6h 44m
    0
  • Nezamislivo ukusan: Recept za posnu pitu
    18h 23m
    1
  • Godina dana od nestanka Alije Selimbašića iz Sokoca
    20h 57m
    6