Савјетодавна линија за дјецу "Плави телефон" ове године примила је више од 5.400 позива, рекла је Сњежана Ивановић, координаторка рада "Плавог телефона", у склопу Удружења "Нова генерација".
-Најчешћи разлози због којих нас дјеца позивају су различитих облици злостављања, затим теме вршњачких и партнерских односа, породичних односа, а неријетко нас дјеца зову да би добила више информација о развоју и сексуалности, али и о томе шта је 'Плави телефон', чему служи и поводом чега могу да нам се обрате - казала је Ивановићева.
Према њеним ријечима, ове године примили су осам пријава сумње на насиље, од чега су се четири пријаве односиле на сумњу на насиље у породици, а остале на пријаве сумње на вршњачко насиље.
-Најчешће зову дјеца од 10 до 15 година. Из тог разлога су честе теме вршњачки односи, с обзиром на то да у том периоду вршњаци представљају значајан сегмент живота дјетета - истакла је Ивановићева.
Родитељи су "Плави телефон" препознали као мјесто гдје се могу обратити ако су им потребне информације да ли се заиста ради о насиљу над дјецом и, уколико јесте, коме се могу обратити.
-Могу нам се обратити ако су им потребни савјети о развоју дјеце, правима дјеце током и након развода брака, али и за многе друге теме које се тичу дјеце и њиховог функционисања. Неријетко су управо одрасле особе те које пријављују случајеве насиља над дјецом -појаснила је Ивановићева.
Од 2013. године када је основан, "Плави телефон" је зазвонио више од 14.150 пута, те је запримљено 96 пријава сумње на насиље.
Путем е-маила, дјеца, али и одрасли су се јавили више од 410 пута, а на тај начин су запримљене и двије пријаве сумње на насиље.
Број ове бесплатне савјетодавне линије за дјецу је 080050305.