Почињу „Дани Војислава Лубарде"

16.06.2022. 09:43
0
ИЗВОР: srna.rs

У Рогатици вечерас почиње дводневна манифестација „Дани Војислава Лубарде" у организацији Народне библиотеке која носи име овог српског књижевника.

Манифестација ће почети у 19:00 часова у Народној библиотеци пригодним репертоаром професора Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву и магистра соло пјевања Дејане Хршум и професора хармонике Данијеле Газдић.

Потом ће бити промовисано ново издање књиге „Дневник ратног хирурга" аутора Миодрага Лазића, о којој ће говорити редовни професор на Универзитету у Нишу и Филозофском факултету на Палама Горан Максимовић, Нина Вујошевић, кћерка доктора Лазића и представник издавачке куће.

Сутра, другог дана манифестације, од 19:00 часова планирано је представљање књиге ,,Анатема" аутора Војислава Лубарде, а потом ће посјетиоци моћи да погледају изложбу фотографија и књига овог српског књижевника, као и цјелокупну завичајну библиотеку.

Своје стихове говориће завичајни пјесници Милад Обреновић, Мишо Лубарда и Слободан Ристовић.

Овом приликом биће уручене новчане награде најбољем читаоцу на Одјељењу за омладину и одрасле и Дјечијем одјељењу.

Војислав Лубарда рођен је у Рогатици 1930. године.

Његов други роман „Љуљашка" био је забрањен у Сарајеву одмах након издања, а након романа „Гордо посртање" доживио је политички прогон у Сарајеву. Свој стваралачки опус наставио је од 1975. у Београду, гдје је написао шест романа и добио НИН-ову награду за роман године за „Вазнесење". Преминуо је у Београду 2013. године.

Народна библиотека у Рогатици је у мају 2018. добила име овог српског књижевника и потом је покренута манифестација „Дани Војислава Лубарде" како би родни град сачувао од заборава његов лик и књижевно дјело.

Коментари 0
Повезане вијести
За најбољу кромпирушу на “Боричкој питијади” проглашена пита Јеле Кокошар (ФОТО) За најбољу кромпирушу на “Боричкој питијади” проглашена пита Јеле Кокошар (ФОТО)
Францетићеве усташе заклале 42 члана породице Пушоња Францетићеве усташе заклале 42 члана породице Пушоња
Екатарина Михајловић – млада научница у области за истраживање рака из Рогатице Екатарина Михајловић – млада научница у области за истраживање рака из Рогатице
Најчитаније
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    5h 51m
    0
  • Рембрант - /не/схваћени геније
    5h 49m
    0
  • У четвртак промоција књиге „Опсада и одбрана Илиџе“ Неђељка Прстојевића
    23h 32m
    2
  • Измирена дуговања радницима Болнице "Србија" за порезе и доприносе 2011-2019. године
    3h 52m
    4
  • Пилећи ражњићи са поврћем
    6h 17m
    1