Покушај отимања имовине у Источној Илиџи спречен уз помоћ РУГИП и те локалне заједнице

12.02.2025. 19:58
6
ИЗВОР: srpskainfo.com

Период који је иза нас био је веома изазован и захтјеван али смо успјели да се са њим суочимо и одговоримо на адекватан начин.

Ово у интервјуу за Српскаинфо каже директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове (РУГИПП) Драган Станковић, истичући да је Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове, у складу са материјалним прописима којима је уређена област непокретности на територији Републике Српске, укинула друштвену својину и претворила изведена права.

– И то: право управљања, коришћења и располагања у право својине у корист носилаца јавне својине Републике Српске. Што значи да је за сваку непокретност одређен носилац права својине у јавним евиденцијама које води РУГИПП – каже Станковић за Српскаинфо.

Што се тиче планова за 2025. годину, додаје он, они су обухваћени у Плану послова премјера и оснивања катастра непокретности за 2025. годину, који је Влада Републике Српске на 98. сједници усвојила и који је објављен у Службеном гласнику Републике Српске.

– Планом послова премјера и оснивања катастра непокретности за 2025. годину предвиђени су послови имплементације развојних програма за основне геодетске радове, премјер и одржавање постојећих катастарских евиденција и катастра комуналних уређаја, картографије и одржавање информационог и геоинформационог система и инфраструктуре геопросторних података, имовинско-правне послове, модернизацију прописа из области премјере, катастра и имовинско-правне области, управљање људским ресурсима, унутрашњу и вањску комуникацију, е-Управу.

У 2025. години у плану је да се изврше геодетско-технички радови и рјешавање имовинско-правних односа у поступку експропријације непокретности за постребе изградње капиталних објеката од посебног и општег интереса за Републику Српску, катастарски премјер катастарске општине Прњавор на територији града Прњавор, премјер непремјерених дијелова општине Невесиње, наставак нивелманских мјерења, оснивање јединствене евиденције катастра непокретности на територији Републике Српске, успостављање система масовне процјене у 11 општина и градова Републике Српске (Лакташи, Бања Лука, Приједор, Козарска Дубица, Нови Град, Градишка, Источно Сарајево, Србац, Требиње, Мркоњић Град и Прњавор). У плану је и да извршимо дигитализацију аналогних катастарских планова за дио територије Републике Српске. Циљ нам је да све наше податке преведемо у дигитални облик. Такође, у плану су и радови на изради софтвера за катастар водова и унос података катастра водова у базу катастра водова.

Докле се стигло са оснивањем катастра непокретности, као јединствене евиденције о непокретностима и правима на њима на територији Републике Српске?

Што се тиче оснивања катастра непокретности као јединствене евиденције о непокретностима и правима на непокретностима, сматрам да је то кључ за рјешење многих проблема у Републици Српској. Циљ и приоритет РУГИПП-а је оснивање јединствене евиденције и да то урадимо што је прије могуће. Важно је истаћи да се ради о капиталним активностима веома значајним за РУГИПП, али и ширу привредну и друштвену заједницу, јер ће резултате и бенефите моћи користити многи – од грађана до великих инвеститора и јавних субјеката. Излагањем на јавни увид података о непокретностима и утврђивања права на непокретностима оснивамо једну јединствену, тачну и ажурну евиденцију о непокретностима и на тај начин ћемо се ријешити више евиденција које су још увијек на снази у дијеловима Републике Српске гдје још увијек није основан катастар непокретности. До сада је на територији Републике Српске завршено излагање на јавни увид података о непокретностима и утврђивање права на непокретностима у 681 катастарској општини, док је у току излагање у 54 катастарске општине и припреме за излагање у њих 90.

Да ли РУГИПП има нове пројекте у плану?

У 2025. години у плану је увођење система масовне процјене вриједности непокретности у Републици Српској. Планирано је ангажовање извођача за прикупљање и обраду података у 11 политичких општина а све у сврху испуњења наведеног циља. Поред овога, приоритети су и одржавање и унапређење регистра цијена непокретности, те активна имплементација ДЕЛЕФ пројекта. Запослени у Сектору за европске интеграције, међународне пројекте и тржиште непокретности су у склопу ДЕЛЕФ пројекта у јануару ове године имали обуку која је имала за циљ унапређење знања и вјештина у области процјене вриједности непокретности у Републици Српској. У 2025. години РУГИПП ће наставити рад на процедури покретања новог пројекта Свјетске банке у којем је једна од најкомплекснијих компоненти, на којој ће свакако бити фокус, увођење система масовне процјене вриједности непокретности. Поред тога, Република Српска ће бити домаћин Другог сабора геодета Србије и Српске, у складу са закључком са Првог сабора геодета Србије и Српске који је одржан половином октобра 2024. године на Фрушкој гори у Србији. Посебно желим истаћи да је РУГИПП по први пут учествовао у свечаном дефилеу поводом Дана Републике Српске – 9. јануара 2025. године.

Какву сарадњу имате са Народном скупштином Републике Српске и Владом Републике Српске?

РУГИПП има изузетно добру сардњу са Владом Републике Српске, Народном скупштином Републике Српске, Правобранилаштвом Републике Српске и ресорним министарствима. Посебно бих истакао добру сарадњу и комуникацију са Владом Републике Српске и Правобранилаштвом Републике Српске која се најбоље види у реализацији капиталних пројектата од општег интереса за Републику Српску која се завршава у законом дефинисаним роковима, ту прије свега мислим на експропријацију за потребе изградње аутопутева, гасовода, аеродрома у Требињу и другим развојним пројектима.

Са каквим се изазовима суочава РУГИПП када је у питању заштита имовине Републике Српске?

Покушаји да се отме имовина Републике Српске трају перманентно и у континуитету. Званично Сарајево дјелује у три правца. Први начин је преко одлука Уставног суда БиХ, други начин је што покушавају да уведу појам државна имовина. Државна имовина не постоји као појам, ни у закону, ни у Уставу. Они покушавају да на перфидан начин увуку појам државна имовина, гдје покушавају да имовину ентитета зову државна имовина, што није тачно и не постоји појам државна имовина. Трећи начин је незаконито, неуставно узурпирање имовине Републике Српске. То је случај који је јавности познат и о којем су медији извјештавали, а односи се на Аеродром Сарајево. Ми смо се у претходној години сусрели са покушајем отимања имовине у општини Источна Илиџа, гдје смо изашли на терен и заједно са Првобранилаштвом Републике Српске, Инспекторатом Републике Српске и локалном заједницом и српијечили проширење Аеродрома Сарајево на територију Републике Српске. Нису имали ријешене имовинско-правне односе, као ни грађевинску дозволу издату од надлежног министарства Републике Српске. То је био случај у којем смо доказали да Република Српска у пуном обиму располаже својом имовином и да је она неприкосновено власништво Републике Српске. Желим да напоменем, када је у питању ентитетска граница, Дејтонским мировним споразумом је дефинисано да се формира комисија за утврђивање ентитетске границе, коју чине представници Републике Српске, ФБиХ и ИФОР. Та комисија је формирана, међутим она нажалост, никада није дала резултате да се тачно утврди ентитетска линија. То су проблеми које Сарајево вјешто настоји да користи, да се не зна гдје ентитетска линија, и на тај начин они покушавају да узурпирају имовину и уђу на територију Републике Српске. Ми нисмо сједили скрштених руку. Када су у питању катастарске општине које се налазе на ентитетској линији, ми смо извршили идентификацију и преклапање тих катастарских општина и извршили „затварање“ тих катастарских општина имајући у виду да никада на терену није извршена материјализација ентитетске линије, и на тај начин смо „омеђили“ Републику Српску. Ми нисмо против тога да се Аеродром Сараејво гради и шири, међутим против тога смо да било ко узурпира или отима на незаконит начин један метар имовине Републике Српске.

Коментари 6
  • Generic placeholder image
    Kosta 13.02.2025. 20:20
    BPokusaj otimanja!!!!!
    Gospodine,meni je zao ali vi neznate sta pricate.Veliki broj ljudi sa sela iz RS ste protjerali sa njihove ocevine,pradjedovine iz Zavicaja na nacin sto ste mnogim porodicama na nezakonit nacin oduzeli nepokretnosti posebno obradivo zemljiste cime ste im onemogucili odrziv zivot na imanjima svojih predaka.
    Tu oduzetu zemlju izdajete u zakup probranima.oni dobiju traktore,prikljucke i sve sto je potrebno za sjetvu.Oni i neznaju gdje su te parcele ali ako uspiju i za vece pare izdaju ni manje ni vise no istinskim vlasnicima te zemlje Traktore koje su dobili od nazovi drzave prodaju...
    Prema tome covjece,ako si covjek nama u RS nisu problem Bosnjaci vec ti i takvi kao sto si ti na celu sa dodikom...
  • Generic placeholder image
    Zoki 13.02.2025. 20:04
    Gospodine,cime se vi hvalite?
    Vec osam godina niste u stanju rijesiti vlasnistvo nad zemljom.Napravili ste samo jos vecu zbrku.Mnogim porodicama ste oteli sve.Od vaseg rada korist imaju advokati,sudski vjestaci geodetske struke i izabrani iz uprave kojom rukovodite kao i probrani iz pravobranilastva.Sudovi se rukovode informacijama ili podacima iz RUGIPP a vi se iskljucivo oslanjate na procedural u istinu...tj ono sto je zapisano u ZK koje su stare 150 godina i vise...koliko su samo vlasnika,okupatora i domacih izdajnika promjenile.
    Vase sluzbenike ne interesuje materijalna istina a ona je na zemlji i kod onog ko je obradjuje ciji preci su radjeni,zivjeli i umirali na toj zemlji.
    Bijedno je gospodine to sto i kako radite...To sto vas lazu je vas problem ali nelazite i nemucite ovaj napaceni narod...
  • Generic placeholder image
    Realista 13.02.2025. 19:12
    Sporni dio je vlasništvo aerodroma Sarajevo a teritorijalno u RS...biće to završeno samo dok prođe porcija srbovanja
  • Generic placeholder image
    Jana 13.02.2025. 13:30
    Šta bi na kraju, je li sporni dio pripada Republici srpskoj ili federaciji, neka mi neko kaže.
  • Generic placeholder image
    Zoran 13.02.2025. 07:59
    Nepismen autor naslova - nije RIGIP već RUGIPP.
    Da je pročitao tekst naučio bi.
    A, napisani "intervju" neću komentarisati ... Uzaludno je.
  • Generic placeholder image
    Djunta 12.02.2025. 22:30
    Stara norveska poslovica kaze
    Det er forbannet...
Повезане вијести
Мљекари из Српске забринути, траже спуштање рампе Мљекари из Српске забринути, траже спуштање рампе
Упозорење возачима: Опасност од одрона на овим путним правцима Упозорење возачима: Опасност од одрона на овим путним правцима
Помен српским борцима погинулим на сарајевском ратишту Помен српским борцима погинулим на сарајевском ратишту
Најчитаније
  • МУП Српске се огласио о сарадњи са полицијским агенцијама у ФБиХ
    15h 24m
    3
  • Источна Илиџа: Два лица лишена слободе, пронађено око пола килогрaма опoјне дроге спид
    23h 9m
    3
  • Алберт Ајнштајн, човјек који је промијенио наш свијет
    23h 45m
    1
  • Колико је људи било на протесту у Београду?
    16h 5m
    8
  • Ђоковић подржао студенте (ФОТО)
    14h 31m
    8